Звездин – укротителят на машините

| от |

Той не иска да бъде още един добър програмист. Иска да е един от най-добрите в света. Звучи доста целеустремено и амбициозно за всеки друг тийнейджър, но не и от устата на Звездин Бесарабов. Защото думите му имат покритие.

Роден е навръх Коледа през 2000 година. Предполага, че е кръстен на Витлеемската звезда. Още не е навършил 16 години, но вече е създал уникално устройство – машината ArduWrite, която може да имитира твоя почерк, моя почерк и ръкописа на всеки.

За тийнейджър цялото му поведение е доста интригуващо. Казва ми, че почти няма време и се чудя какво занимава мозъка на този находчив деветокласник. Звучи не само наистина ангажиран, а и говори доста делово и концентрирано. Оказва се, че Звездин се отдал изцяло на ArduWrite, a през останалото време гледа да не е пред компютъра, защото не смята, че е полезно.

„Работя по ArduWrite от декември 2015 година. Всъщност идеята ми дойде, когато изпаднах в ситуация, в която не можех да пиша няколко седмици. Имах травма на ръката, изостанах много в училище и реших да създам машина, която да може да пише с моя почерк”, разказва Звездин. Той се занимава с компютри само от една година, но идеята така го окрилява, че работи над устройството сутрин преди училище и вечер след занятията.

Само за няколко месеца Звездин не само разработва проекта си, но и подготвя документация в обем от 45 страници.

Творението му е уникално не само заради възрастта, на която го създава, но и заради невероятния ум на изобретателя. Звездин е първият, който създава машина, чиито текст да изглежда толкова автентичен, колкото думите, изписани на ръка. А ArduWrite е едва първият му опит.

Всъщност устройството прилича много на принтер – с един лист върху плотъра. „Получих плотъра като подарък. Използвах само механиката му. Има държач, в който можеш да сложиш мастилни писалки, флумастери или моливи. ArduWrite се контролира от мобилно приложение, което съм написал сам. То се персонализира от теб – обучаваш го на твоя почерк, като въвеждаш буквите собственоръчно”, обяснява ми за чудната машина Звездин. След като запознаете приложението с почерка си, изписвате текст на клавиатурата и задавате къде искате да е позициониран той на лист с формат А4. След това натискате само един бутон и механиката накланя писалката и свършва тази работа вместо вас.

машина

„Съвсем сам съм направил хардуеъра и софтуеъра. Създал съм цялата електроника и платките за контрол на механиката на този плотър. „Написал съм алгоритми, които променят и деформират всяка буква, така че при изписването на текст да няма две еднакви ръкописни букви, което прави резултата реалистичен”, разкрива ми различните качества на ArduWrite младият изобретател.

Името на устройството идва от Аrdu – микропроцесорът, който машината използва и е програмиран, за да контролира механиката на плотъра, и от Write – пиша на английски.

Устройството е с размерите на лист А3. Леко е, а в най-дебелата си част е около 8 см. Звездин го разнася в обикновен плик, когато ходи на състезания. ArduWrite работи и с мобилни телефони, и с компютри. В момента създателят му се е снабдил и с Raspberry Pi Zero – малък комптюрът с размери 3-6 см. „Понеже е мощен, искам да го използвам с ArduWrite, за да запомня много повече текст и да го изписва наведнъж. Като цяло искам да я накарам да извършва много по-сложни дейности”, разпалва се младият програмист.

AdruWrite можела и да рисува, и да прави графики и да прерисува от снимка в два цвята. Това допълнение е отново дело на Звездин, който я програмирал така, че да поддържа стандарта G-code. „Ръкописният текст е основният фокус, но всъщност, ако сложиш лазер в държача, ArduWrite може да създава и електронни печатни платки”, разкрива младежът.

Освен че устройството му би могло да се превърне в мечтата на фалшификатора, тази машина може да улесни и легалния бизнеса.

„Представете си, че имате ресторант. Искате менюто да бъде изписано ръкописно, но имате много специалитети. Капацитетът на заведението е голям и трябва всеки ден да подготвяте ръкописни менюта едно по едно, с вашия или друг почерк, който харесвате. Ако имахте ArduWrite – това щеше да е лесно като детска игра. Машината може да го направи автоматично за вас. Нещо като принтиран текст, но истински”, обяснява Звездин. И така постигнал целта си – да направи нещо приложимо, съчетано със софтуеърно приложение.

В началото се консултирал с различни специалисти относно идеите за реализацията и разбрал, че при изписването на ръкописен текст няма две букви, които да са абсолютно еднакви.

Компанията „Wacom”, която е първенец в сферата на компютърното рисуване, вече е проявила интерес към Звездин Бесарабов. Той ще участва в тяхно състезание на тема „Ръкопис”. Освен това юли заминава за Франция, където ще представи иновативната си идея.

ArduWrite е всъщност първият му опит с хардуеър.

„До скоро нямах идея какво ще правя в бъдеще. Преди исках да стана астронавт, но вече знам, че животът ми е свързан с инженерното програмиране. Имам още работа по ArduWrite, но когато го приключа искам да започна веднага нещо ново. Макар сега да не знам какво”, споделя Звездин.
Още е в девети клас в Природо-математическата гимназия в София, но от сега няма планове да остава в България. Мечтае за Германия, която нарича меката на инженеринга. „Искам да се развивам, искам истинско вдъхновение”, аргументира се той.

Досега е правил само игри за мобилни устройства. Самият той не е запален геймър, защото, както вече знаем – времето не му стига. Дори електронната музика, която слуша, понякога го разсейва. Никога не е ходил на уроци и предпочита компютърния език пред всички останали.

„В компютърния език ми харесва това, че мога да контролирам една машина. Казвам й нещо да направи и тя го прави – без да мрънка”, казва Звездин и мечтае да подчини машините.

 
 
Коментарите са изключени за Звездин – укротителят на машините