Животът на литиево-йонните батерии ще бъде удължен с помощта на пясък

| от |

В стандартните литиево-йонни батерии анодите се произвеждат от графит, но експлоатационните качества на този материал вече не съответстват на изискванията на съвременните технологии. Големи надежди учените възлагат на наночастиците от силиций, но изработката им е трудна, а експлоатационният срок е кратък.

2-usingsandtoi

Калифорнийски учен е открил начин за производство на аноди от пясък, което увеличава работата на батериите 3 пъти, съобщиха сп. Scientific Reports и сайтът Gizmag. Лежейки на плажа в Сан Клементе, Закари Фейвърс от Калифорнийския университет в Ривърсайд обърнал внимание на това, че пясъкът под него се състои основно от кварц (силициев диоксид). „Еврика!“ – възкликнал Фейвърс и се замислил къде в САЩ може да се намери пясък с максимално съдържание на кварц.

Такова се оказало водохранилището Сидар-Крик в Тексас, откъдето ученият си откарал пясък в лабораторията, смлял го и го пречистил, докато не получил пудра.След това Фейвърс добавил към кварца натрошени кристали сол и магнезий и нагрял праха. Солта е погълнала топлината, а магнезият е извлякъл от кварца кислорода. В резултат се получил част силиций. Нещо повече, тези наночастици по консистенция са напомняли гъба. Порестата структура подобрява качеството на анода, тъй като йоните на лития прелитат през тях с повишена скорост.

Анодът от нов тип е бил изпитан успешно в литиево-йонна батерия с размер на монета. По думите на Фейвърс и неговите колеги, такива акумулатори ще позволят зареждането на мобилни телефони да се прави само по един път на три дни. Сега учените търсят начин за производство на наносилиций в промишлени мащаби и разработват конструкцията на по-големи батерии.

 
 
Коментарите са изключени за Животът на литиево-йонните батерии ще бъде удължен с помощта на пясък