Защо е по-трудно да отслабнем сега, отколкото е било преди 30 години?

| от chronicle.bg |

Хората са с 10 процента по-тежки, отколкото са били през 1980 година.

Оказва се, че дори и да извършваме същата физическа активност и да приемаме същите калории като хората на нашата възраст преди 30 години, ние сме с 10% по-тежки. Тези данни са базирани на научно изследване, което работи върху максимата, толкова популярна през годините, за калориите, които приемаме и тези, които изгаряме.

Три са възможните причините, да не можем да се отървем вече толкова лесно от излишните килограми.

Хората приемат големи количества пестициди, консерванти и други химии, които се смесват с техните хормони и причиняват натрупване на свръхтегло.

Антидепресантите, които са толкова популярни през последните 30 години, също причиняват напълняване.

Микроорганизмите в чревната микрофлора се променят заради антибиотиците и пестицидите, които поглъщаме с месото на животните, отглеждани за масово производство. Изкуствените подсладители също влияят на чревната микрофлора и оттам на борбата с килограмите – не в наша полза.

Човешкото тяло е прекалено сложен комплекс, за да можем да обясним всичко с модела: “приети калории и изгорени калории”.

Ето още три фактора, които могат да допринесат за качването на килограми, които не са свързани с калории или упражнения: стрес, свързан с информация, ярки светлини през нощта и храната, която родителите ви са приемали като деца.

Стрес от твърде многото информация

През 2015 година всеки човек всекидневно консумира информация, която се равнява на 176 вестника. Това е пет пъти повече от информацията, приемана през 1986 година. Реклами, телефони, билбордове, приложения, нотификации, интернет. Непрекъснато сме заобиколени от стимули, които карат мозъка да обработва всичките. Този непрекъснат поток ни залива и оказва въздействие, които изглежда толкова обичайно, че дори не му обръщаме внимание.

Когато се разхождате, мозъкът ви бръмчи наоколо, за да прецени какво от пейзажа да ви направи внимание и какво да игнорира. Така той непрекъснато взима микрорешения, които дори не забелязвате. Нека добавим и безкрайното море от информация, което е на клик разстояние. Не е изненада, че тази свръх стимулация стресира хората. Хроничният стрес допринася за качването на тегло и възпрепятства взимането на решения.

Може да преодолеете това по няколко начина:

Намалете стимулите. Обърнете внимание на мобилните си приложения и се запитайте от какво да се освободите. Трябва ли да проверявате Инстаграм толкова често или просто се разсейвате от истинския живот?Опитайте да се откъснете за седмица или две и вижте как ще се чувствате.

Приучете мозъка си да игнорира стимулите.

Светлината, която пречи на съня

Технологиите правят повече от това, да ви снабдяват с безкрайна информация.

Ако стоите до късно на компютъра, проверявате си смартфона, гледате телевизия след залез или четете на електронен четец – всичко това обърква мозъка ви и го кара да мисли, че все още е ден. Синята светлина намалява производството на мелатонин и обърква ритъма на съня ви. А проблемите със съня са директно свързани с напълняването.

Ето и трик за справяне с проблема

Изтеглете си f.lux – безплатна програма за компютъра, която разпознава на каква светлина сте изложени и изключва синята светлина от екрана ви след залез. Може да си инсталирате и филтри за светлина на различните мобилни устройства.

Вредните навици на родителите ви

Друг фактор, който може да доведе до качване на тегло е храната, която родителите ви са приемали като деца и тийнейджъри.

Все повече доказателства потвърждават, че начинът, по който родителите ви са живели като млади, оказва влияние на вашите гени. Ако вие сте мъж и баща ви е пушил като млад, то тогава вероятно имате склонност към напълняване. Храненето на родителите ви може да е повлияло и за повишен риск от сърдечно съдови заболявания, диабет и хипертония.

Все още изучаваме начина, по който навиците влияят на гените. Онова, което е ясно, е, че може да променяте това с промяна и на поведението си. Например, ако имате ген, който може да ви направи алкохолик, но не докоснете алкохол, този ген няма да се развие.

По същия начин няма да напълнеете или да станете диабетик, ако се овладеете и спазвате начин на живот, който ви държи далеч от напълняването.

 
 
Коментарите са изключени за Защо е по-трудно да отслабнем сега, отколкото е било преди 30 години?