Защо Европейският съюз се зае с проблемите на Ирак

| от |

Брюксел се ангажира с мерки за предотвратяване на хуманитарната катастрофа в Ирак. В европейската столица се състоя спешно заседание на Съвета на Европейския съюз на равнище министри на външните работи на 28 членки на Съюза.

На него бе обсъдена и принципно одобрена „хуманитарната помощ“, основно във вид на предоставяне на оръжия на иракските кюрди. Решено е да се хвърлят с парашути храни и медикаменти за населението на обсадените от ислямисти градове.

Преувеличеният акцент върху проблематиката на Ирак, създадена от интервенцията на Вашингтон, предизвика силно раздразнение в редица европейски издания. Недоволството беше обобщено от лондонския „Гардиън“, който на 15 август написа следното: „Това, че държавите, отговорни за гибелта на минимум 550.000 иракчани, и за 4 милиона бежанци, за масовите изтезания и етнически прочиствания в Ирак през последното десетилетие (след нахлуването на САЩ и Великобритания през 2003 година) сега се сервират за единствено „отговорни за защитата“ на иракчани – това вече дори не е смешно. Това е по-лошо от една сатира. Днешното активизиране на „Ислямска държава на Ирак и Левант“ беше обусловено още от политиката на президента Джорж Буш-младши.

Всички страни, пипнати от ръката на Вашингтон през този век, горят и се развалят на парчета, напомня експертът по Близкия Изток Анатолий Несмеян:

– Събитията в Ирак се пресичат с тези в Украйна. САЩ създават точки на нестабилност по границите на своите стратегически противници. Ирак е „подготвен“ за Иран. За Русия е „подготвена“ Украйна, и президентът Петро Порошенко получи от тях carte blanche за всички свои действия.

Върху всички днешни упражнения около Ирак би било добре да се погледне през призмата на развързаната от САЩ срещу Русия „информационна война“, казва експертът от руския Институт на Европа Игор Максимичев. Европейците започват да научават истината за вършеното от киевските власти против собствения си народ:

– Да ги отвлекат от това са призвани действията на Запада в Ирак, в ивицата Газа. Дори борбата с треската Ебола. Има заинтересовани на всяка цена да не допуснат събуждането в Европа на съчувствие към страдащото население на югоизточна Украйна.

Но сега, след руските антисанкции, политиката на Вашингтон явно дава пукнатина. Европейският съюз сам си нанесе вреда, като въведе срещу Русия икономически санкции във връзка с положението в Украйна, каза в кулоарите на заседанието в Брюксел премиерът на Унгария Виктор Орбан. Един ден преди това в полза на добрите отношения с Русия се изказа премиерът на Финландия Александър Стуб. В интервю за финландски медии той съобщи, че отдавна е обсъждал въпроса за санкциите с канцлера на Германия Ангела Меркел, и Европейският съюз няма намерение да въвежда никакви ответни мерки или нови санкции срещу Русия.

Визитата на президента на Финландия Саули Ниинистьо в Сочи на 15 август говори за започващия прелом в подхода към украинската проблематика. Той се срещна там с президента Владимир Путин. Информацията за преговорите е крайно оскъдна, но самият финландски президент намекна, че става дума за начало на един откровен диалог по въпроса за уреждането в Украйна. „Не се смятам за някакъв голям миротворец, но предполагам, че е крайно важно да се започне диалог“ – каза президентът на Финландия и даде да се разбере, че неговата позиция е съгласувана с „партньорите на Финландия“.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Защо Европейският съюз се зае с проблемите на Ирак