Законът на Парето на лично ниво: 20% от нещата, които вършиш, докарват 80% от ползите в живота

| от |

От Марк Мейсън

През 1906 г. живеел един италиански икономист на име Вилфредо Парето. Той забелязал, че всяка година 20% от граховите насаждения в неговата градинка произвеждат 80% от общата реколта грах.


pareto

Това го накарало да се замисли дали тази закономерност не е приложима в по-широк мащаб. И се оказало, че в различни индустрии, компании и дори в цели общества 20% от хората произвеждат 80% от всички ползи и печалби. На другия край на кривата, 20% от хората създават 80% от проблемите и загубите…

Това остава в историята, като „Правилото 80/20“ или още „Закона на Парето“, който гласи, че във всяко едно начинание, 20% от вкараните ресурси в проект допринасят за 80% от изходния резултат.

Принципът 80/20 исторически е най-популярен в бизнес средите и управленските процеси. Бизнесът често установява, че грубо 20% от клиентите на една организация формират 80% от приходите й, че около 20% от продавачите правят 80% от продажбите, че 20% от грешките в организацията водят до 80% от проблемите в нея, 20% служителите създават 80% от стойността и т.н.

Примерите могат да продължат безкрайно. Естествено, никой не е застанал с линийката да отмерва точно съотношението 80 към 20 във всяка от тези сфери, но приблизителното съотношение 4 към 1 непрекъснато изкача и се набива на очи. Дали е било 76 към 24 или 83 към 17 не е толкова важно.

Принципът 80 към 20 става популярно управленско оръжие за увеличаване на ефективността в много индустрии. Но много малко хора се замислят, че могат да приложат въпросното правило към своя живот, към ежедневните си действия и да се възползват от последствията, които прилагането му би имало върху тях.

Например:

  • Кои 20% от всички неща, които притежаваш са най-ценни за теб?
  • Кои са нещата, за които отделяш 20% от времето си, а ти носят 80% от щастливите моменти през деня?
  • Кои са онези 20% от близките ти хората, които те правят най-щастлив?
  • Кои са 20-те процента от всичките ти дрехи, които носиш през 80% от времето си?
  • Кои са 20-те процента от всичката храна на света, към която прибягваш в 80% от случаите?

Шансовете да може да отговориш веднага на тези въпроси е голям, нали? Просто досега не си се замислял да тях.

А веднъж отговориш ли им, може лесно да се фокусираш върху повишаване на ефективността на собствения си живот. Например, 80% от хората, с които прекарваш по-голяма част от времето си, носят едва 20% от приятните моменти в твоя живот. Прекарвай по-малко време с тях! 80% от боклуците, които притежаваш, реално използваш само през 20% от времето си. Изхвърли ги или ги продай!80% от дрехите си обличаш само в 20% от случаите. Виж предния съвет!

Да установиш кои са 20-те процента от всичката храна на света, към която прибягваш в 80% от случаите, ще ти даде незаменима информация за това дали водиш здравословен начин на живот или не и искаш ли да промениш нещо. Нуждаеш ли се от диета? Забрави това. Просто направи така, че 20% от храната, която ядеш в 80% от случаите, да е здравословна.

Когато аз за първи път приложих Правилото 80 към 20 за моя собствен живот, моментално осъзнах няколко животворящи истини.

Няколко от моите хобита (телевизионните шоута и видео игрите) убиваха 80% от свободното ми време, а ми носеха едва 20% от удоволствието.

Няколко от моите приятели, с които прекарвах 80% от времето си, реално не ми бяха приятни, а оттам страдаше и социалния ми живот.

80% от всички неща, за които харчех пари, не бяха полезни за начина ми на живот.

Проблясъкът, установявайки тези неща, ме накара да предприема няколко здравословни промени в изборите, които правя и в живота си като цяло. Отказах се от видео игрите и телевизията. Направих си усилието да идентифицирам онези приятели, с които искам да прекарвам повече време и започнах да внимавам повече за какво харча парите си…

Правилото 80/20 естествено може да се приложи и към продуктивността ни на работното място. За кои дейности отделяш 80% от времето си, а носят само 20% резултатност? Например непрестанната проверка на мейли, писането на мемота и докладни, времето, което отделяш за взимането на базови и не толкова важни решения и т.н. А кои са онези 20% от работата, които ти носят 80% от влиянието и признанието на колегите или на шефа?

И не на последно място – може да прилагаш Правилото 80/20 също толкова ефективно и към емоционалния живот и връзките си. Кои са 20-те процента от нещата в твоето поведение, които причиняват 80% от проблемите в твоята връзка? Кои са онези 20% от разговорите, които водят до 80% от интимните моменти с партньора?

Това са важните въпроси, на които като се замислиш, лесно може да отговориш, но… първо трябва да се замислиш.

Дори не ни идва на ума, че може да подобрим ефективността на всеки едни аспект от нашия живот, реално на всичко, което правим. И се сдобиваме не само с ефективност, но и с инструмент за контрол и влияние върху тази ефективност, нещо, за което може да си носим отговорност и да подобряваме непрестанно.

Замисли се само – какви промени може да направиш в твоя живот още сега, базирайки се на Правилото 80/20?

Един от най-очевидните отговори е – моята собственост. Много е вероятно 80% от всичко, което притежаваш, да ти носи реално само малка част от удоволствието и щастието в твоето ежедневие. Очевидното нещо, с което да започнеш прилагането на принципът 80 към 20 е именно целия този екстра контингент от неща, които се въргалят около теб без причина.

Естествено, далеч съм от мисълта да превърнеш Правилото 80/​​20 в непоклатима математическа аксиома за всеки аспект от своя живот и в едни момент то да заема 80% от времето, в което постигаш 20% от резултатите си. Просто мисли за него като за инструмент, като за увеличително стъкло, което ти помага да видиш някои аспекти на собствения си живот от нов ъгъл. Седни и си помисли за това, дори си го напиши. Сигурен съм, че ще се изненадаш от собствените си изводи!

 
 
Коментарите са изключени за Законът на Парето на лично ниво: 20% от нещата, които вършиш, докарват 80% от ползите в живота