Великобритания ще е пред конституциона криза на следващите общи избори, ако Шотландия стане независима

| от |

Лидерите на трите основни британски партии заминават за Шотландия за да водят кампания за оставането й в рамките на Обединеното кралство, след обезпокоителните за тях анкети, които показват голям подем в лагера на искащите независимост.

Премиерът Дейвид Камерън и лидерът на опозиционната Лейбъристка партия – Ед Милибанд, решиха да се откажат от участие в редовната седмична рубрика „Въпроси за премиера” по Би Би Си в сряда и да заминат на север, в опит да спасят съюза със Шотландия. Към тях ще се присъедини и лидерът на либералдемократите Ник Клег.

Първият министър на Шотландия Алекс Салмънд окачестви хода на британския политически елит като „абсолютна паника”. Според него Камерът, Милибанд и Клег са най-непопулярните британски политици в цялата история на Уестминстър.

Дори и най-консервативните политически наблюдатели на Острова отчитат, че безпрецедентното решение на партийния елит показва голата истина, че в Лондон вече разбират, че шотландските гласоподаватели не обръщат внимание на паниката по финансовите пазари и мрачните предупреждения за неизбежните последствия за шотландската икономика.

Изравнените сили предвещават ожесточена битка, която обаче ще бъде решена от твърде големия процент на все още колебаещите се, възлизащ на 23 на сто.

Междувременно специалисти по конституционно право предупредиха, че Великобритания е изправена пред конституционна криза на следващите общи избори догодина, ако Шотландия стане независима, тъй като лейбъристите, които се очаква да спечелят изборите, ще загубят мнозинството си без наличието на шотландските депутати. / БНР

 
 
Коментарите са изключени за Великобритания ще е пред конституциона криза на следващите общи избори, ако Шотландия стане независима