В неделя 1,8 млн македонци избират президент и парламент

| от |

glasanje-izbiri-pretsedatel-1

Предизборната кампания в Македония завършва днес преди изборите в неделя, когато близо 1,8 милиона македонци, имащи право на глас, ще изберат 123 депутати и следващия държавен глава, предаде специалният пратеник на БГНЕС от Скопие Дияна Тушева.

В президентската надпревара настоящият президент и кандидат на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ Георге Иванов се бори за втори петгодишен мандат срещу кандидата на опозиционния Социалдемократически съюз на Македония Стево Пендаровски. На първия тур на 13 април Иванов спечели 449 000 гласа, а Пендаровски остана втори с 236 000 гласа или разлика от над 120 000 гласа в полза на Иванов.

На парламентарните избори ще бъде определено кой ще е премиерът в следващите четири години. Това е и постът, даващ най-голяма власт в Македония. Гласоподавателите ще избират между управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ на премиера Никола Груевски, който държи властта от 2006 г., и опозиционния СДСМ, оглавяван от Зоран Заев.

За парламентарните избори страната е разделена на шест избирателни района, всеки от които ще излъчи 20 депутати. Гласоподавателите в чужбина имат право на глас от 2011 г. и ще изберат още трима депутати. Така в парламента ще влязат общо 123 народни представители. Партиите предлагат листи с 20 кандидати за всеки от шестте избирателни района. Колкото повече гласове спечели дадена партия във всеки от шестте района, толкова повече кандидати от листата ще влязат в парламента, чийто мандат е четири години.

След като загуби първия тур на президентските избори СДСМ обвини правителството, че се е намесило в изборите и е оказвало натиск върху избирателите. Твърденията бяха отхвърлени от управляващата партия. СДСМ съобщи, че може да не признае резултатите от президентските избори на 27 април и от парламентарните избори, което ще въвлече страната в политическа криза.

След първия тур на президентските избори наблюдателите на ОССЕ в Скопие заявиха, че изборите са били добре организирани, но отбелязаха, че „предубеденото медийно отразяване и смесването на държавна и партийна дейност са станали причина да няма еднакви правила на играта за всички“.

Освен обвиненията в измами друго петно върху президентската надпревара беше настояването на Демократическия съюз за интеграция (ДУИ), етническата албанска партия, която е по-малкият коалиционен партньор в правителството, че ще оспорва легитимността на следващия президент, който и да е той. Партията искаше основните албански и македонски партии в парламента да се договорят предварително за кандидат-президент.

След това ДУИ призова етническите албанци, които съставляват една четвърт от населението на страната, да се въздържат от гласуване на президентските избори, но поиска от поддръжниците си да участват на парламентарните избори. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за В неделя 1,8 млн македонци избират президент и парламент