В Китай е по-скъпо да умреш, отколкото да живееш

| от |

China Tomb Sweeping Day holiday

В Китай цените на гробовете растат с 30% годишно, изпреварвайки цените на жилищата.

Понякога за възможността да погребат близките си в гробища, където вече са погребани известни личности и високопоставени чиновници, китайците плащат до 1 милион юана (над 165 хиляди долара). Като се има предвид, че земята за погребения в Китай става все по-малко, търсенето на скъпи последни убежища само нараства.

Още сега в 1,3-милионния Китай има повече от 180 милиона души над 60 години, а смъртността достига 9 милиона души годишно. С оглед на продължаването на процеса на застаряване на населението приходите на погребалната индустрията ще се увеличават: до 2017 г. оборотът на китайския пазар за погребални услуги ще достигне 16,5 милиарда долара, пише „Гласът на Русия“

Цената на квадратен метър на някои гробища в Пекин вече достига 65 600 долара. В Шанхай място в гробището струва повече от 30 хиляди долара. Но това е само първата стъпка. Самата погребална церемония, както и надгробните плочи и паметниците изискват разходи от още няколко хиляди. По данни на работниците в погребалната индустрия, от 2011 г., за две години, средната цена на един надгробен паметник е нарастнала 1,5 пъти до 25 хиляди долара.

Тези, които са свикнали да живеят широко, може да получат същото и след смъртта си. Едно от местата, които предоставят такива услуги е гробище в покрайнините на Шанхай, което повече прилича на парк. „Имаме 700 известни личности – военни герои, политици, музиканти, оперни звезди и актьори. Хората дори идват тук, за да си правят сватбени снимки”,- разказа мениджърът на гробището Джейсън У. Една от „забележителностите” е последното убежище на тайванската поп-звезда Тереза ​​Тенг. Гробът е увенчан с бяла статуя на певицата, а от съседните колонки се чуват най-големите й хитове. Някои гробове повече приличат на мини-мавзолеи, в които роднините на починалите влизат с електронен ключ, като в хотелите.

Според експертите, при сегашното ниво на смъртност още след шест години в целия Китай няма да остане земя за погребения. В тази връзка, не за първа година властите активно пропагандират кремацията, последвана от разпиляване на пепелта над морето. В края на миналата година, такава препоръка беше дадена на всички членове на партията и държавните чиновници, които също така бяха настоятелно помолени да се откажат от прекалено пишните и скъпи погребения. А властите на Гуанджоу и Шанхай, където живеят на много възрастни хора, насърчават роднините на починалия с пари. В Шанхай общината обеща да изплаща по 2000 юана на роднините за съгласието да бъде разпръсната пепелта на мъртвите в морето.

 
 
Коментарите са изключени за В Китай е по-скъпо да умреш, отколкото да живееш