В Белград погребаха вдовицата на Тито

| от |

Kuk-a-na-tsvek-eto

Йованка Броз, вдовицата на покойния югославски президент Йосиф Броз Тито, която почина миналата неделя на 88-годишна възраст, бе погребана днес в същия мавзолей в Белград с държавни почести като съпруга си.

Последната воля на Йованка Броз бе да бъде положена до Тито в „Дома на цветята“ – мавзолея, където той почива от 1980 г.

В кратко надгробно слово премиерът Ивица Дачич заяви: Казваме сбогом на Йованка Броз, първата дама на Югославия … и наша гордост … жена, към която извършихме грехове.

Славата и луксът, в които живееше Йованка Броз след брака си с Тито се изпариха, след като бе обвинена от близките му сътрудници, че крои държавен преврат срещу съпруга си, който в края на 70-те години престана да се появява на публични места заради болестта си.

Йованка Броз, която бе 31 г. по-млада от харизматични Тито (тя бе третата му съпруга и от нея той нямаше деца), бе поставена под домашен арест няколко години преди смъртта на вожда и лишената от правата си и от документите си за самоличност.

Тя прекара последните тридесет години от живота си в изолация и лишения. Едва през 2009 г. сръбските власти й върнаха личните документи и й отпуснаха пенсия.

Последната й публична поява е през май 1980 г., когато присъства на официалното погребение на Тито, за което в Белград пристигнаха 200 световни лидери в това число Маргарет Тачър, Саддам Хюсеин и Леонид Брежнев.

Веднага след смъртта на Тито те ме изгониха (от резиденцията) по нощница, без багажа ми, без правото да взема една снимка на нас двамата, писмо или книга… и ме настаниха против волята ми в тази къща, където живея днес – бе заявила г-жа Броз пред всекидневника „Политика“ през юли 2009 г.

От този момент към мен се отнасяха като с престъпничка. Не можех да излизам от къщата, без да ме придружават въоръжени пазачи, бе разказала тя.

Йованка е родена на 7 декември 1924 г. в селско семейство. На 17-годишна възраст се присъединява към партизаните – ръководената от Тито югославска комунистическа съпротива – с които остава до края на войната, когато вече има чин капитан.

През 1948 г. е наета да работи като секретарка в кабинета на Тито.

Датата на бракосъчетанието им е неясна, както и повечето от подробностите от личния живот на бившия югославски водач. Според някои биографи на Тито това е станало през 1952 г. Двамата така и не са се развели официално.

С черни коси, вдигнати на кок, г-жа Броз бързо се превърна в символ на елегантността в обеднявала през Втората световна война Югославия. Тя вечеряше с Елизабет Тейлър и Ричард Бъртън, както и с много звезди на международното кино, които играеха във филми, снимани в Югославия през 60-те години.

Тя обаче рядко вземаше думата на публични места и изглежда се задоволяваше с ролята си на мълчалива първа дама, неотделима от съпруга си, когото не видя през последните три години от живота му.

Заедно с други наследници на Тито г-жа Броз внесе през 1983 г. искане за наследствените права върху собствеността му, чийто размер така и не бе разкрит. Тя почина преди да види края на процедурата. /АФП