Цацаров: По-доброто решение за КТБ е да се раздели на добра и лоша банка

| от |

Преди да бъда наречен ПР на КТБ, бях наречен и основен дестабилизатор на банката. Аз съм с ясното съзнание, че прокуратурата не може да предпише и да изпълни стопанска рецепта за банката. Прокуратурата не е финансов регулатор.

Това заяви в интервю пред БНТ главният прокурор Сотир Цацаров.

„Така или иначе специалният надзор на БНБ над КТБ е за срок от 3 месеца. Дали той ще бъде удължен до 6 месеца, ще бъде решение на БНБ, но към 23 септември ще има картина от трите одитни доклада и може би тогава би следвало да се постави въпросът: Ликвидация или преструктуриране? Винаги първият отговор е, че ликвидацията ще е далеч по-евтина, но преструктуриране, дори във варианта, който ръководството на БНБ предложени към 14 юли при държавния глава и не бе прието, имам предвид разделянето на добра и лоша банка, за мен е по-добрият вариант. Изходът не трябва да бъде финансова смърт на КТБ, защото не сме изправени пред нормална ситуация, в която една банка загива поради рисковете на банкирането и финансовия пазар“, заяви Цацаров.

Той подчерта, че банката е била създадена и е работила с доста противоречиви практики от нормалното банково дело. По отношение на упреците към прокуратурата, че прокуратурата не е влязла в КТБ, както някой се опитва да каже. „Първите действия бяха свързани със сигнали за неефективен банков надзор, а първите действия по разследването бяха свързани със сигнали за дейността на свързани фирми. Има адреси на управление, които са идентични със сгради на КТБ и това е отделен въпрос и е въпрос на онези, които са създавали цялата мрежа, през която финансовите потоци са текли, но да бъдем обвинявани че сме атакували банката… Може би след 2 години някой щеше да каже, че КТБ е била финансова пирамида и се е сринала и щеше да попита защо не сме направили нещо. Аз зная, че прокуратурата ще бъде укорявана и в единия, и в другия случай. Важното е да знаем, че си вършим работата, поясни Цацаров.

Някои са получавали изключителни облаги от КТБ

По думите му върхът на тази пирамида не е само Цветан Василев. Върхът на тази пирамида е Василев и всички хора, които в продължение на годините са създавали благоприятната среда за развитие на това „ненормално банкиране“, били са толерирани от тази среда, получавали са изключително сериозни облаги от тази среда, обяви Цацаров. Не малка част от хората, които изрекоха тежки слова срещу прокуратурата са ползвали пари в брой, подчерта той.

Може да има още обвинени в „Банков надзор“

„Смея са кажа, че немалка част от хората, които изрекоха много тежки думи срещу работата на прокуратурата, са хора, които са ползвали не просто продуктите от банкирането, а са ползвали пари в брой и това е на лице, за съжаление, защото това не е факт, който трябва да ни радва. Ние не можем да ги обвиним – вие вложихте там, където държавата ви показа години наред, че няма риск. Е, сега затова, на финала, трябва да мислим не за ликвидация, а за преструктуриране, дори за някакъв вид помощ. Когато в нещо има поне малка надежда, че може да проработи, то трябва да бъде съживено, каза още Цацаров.

За мен е важно ювелирите да бъдат изправени на съд, коментира Цацаров по повод обвиненията за намеса на прокуратурата в ювелирната акция. „Мисля, че когато обвинителният акт бъде внесен в съда, тогава обществото ще разбере много неща. Може би тогава трябва да бъдем съдени малко по-справедливо, затова което се случва в региона. Кръгът на обвиняемите се определя от кръга на доказателствата. Той не се определя от решенията, че един или друг трябва да стане обвиняем. Има данни, че е възможно да има още обвинени длъжностни лица от състава на „Банковия надзор“. Българският закон за кредитните институции и е конструиран, така че управление „Банков надзор“ е автономия в рамките на Централната банка“.

В Мизия се видя държавата са армия, полиция, доброволци и дарители

По отношение на визитата си в Мизия Цацаров каза, че на място е видял на първо място много добра организация на работата на всички, които са участвали в първоначалните работи – органите на МВР, на ГД „Пожарна и аварийна безопасност, армията. „Видях също така и една много добра организация, създадена от кмета на общината, със скромния бюджет и възможности. Това обаче е едната страна на нещата. Другата може да бъде изразена в 3 цифри. – Видях 120 къщи, който са негодни за обитаване; 350 човека, които нямат покрив над главите си и 550 човека, които се нуждаят от изхранване и то продължава благодарение на Българската армия и БЧК. Дори да си представим, че част от тези хора ще могат да се устроят, ще останат около 150-200 човка, за които зимата няма да премине по обичайния начин“, обобщи още той.

„Към настоящия момент е свършена не малка по обем работа. Действията по разследването бяха образувани в две групи. Първата бе свързана с това да бъдат използвани възможности за неотложността на разследването. Един екип от следователи успя да извърши оглед на 39 язовира и водоема и всички данни са документирани. Изготвят се и експертизи, възложени на учени от БАН. Предстоят интензивни разпити. Това, което може да се каже е, че е доста прекъсната връзката между кмета и областната управа. Делото ще бъде взето под специален надзор от главната прокуратура, а в разследването са включени и специалисти от Националната следствена служба“, обяви главният обвинител на държавата.

„Оказа се, че в Мизия държавата са армията, полицията, доброволците и хората, които дариха помощи. Проблемът не е само Мизия. Той върви в с. Бисер, Мизия, Берковица и т. н. Прокуратурата е правила до момента 2 проверки. При тях като опасни са оценени 69 язовира и водоема на територията на цялата страна. Дадени са предписани и въпреки всичко сме изправени пред кръговрат, който продължава по един и същи начин. Не може за всичко да обвиняваме природата. Ясно е, че се нуждаем от по-системен подход, а под него разбирам анализ, който да минимизира риска до край. Необходимо е държавата да излезе от територията на неотложните спасители работи. Ако дори само част от предписанията бяха спазени, язовирите нямаше да причинят това, което виждаме в новините“, коментира Цацаров.

 
 
Коментарите са изключени за Цацаров: По-доброто решение за КТБ е да се раздели на добра и лоша банка