Тийн флиртове в мрежата

| от chronicle.bg по Мashable |

Повечето от хората са убедени, че тийнейджърите постоянно флиртуват, пращат си палави съобщения и си уговарят срещи, докато са се втренчили в смартфоните си. Промениха ли наистина социалните медии тийнейджърската романтика?

Изследователският център The Pew в четвъртък разпространи резултатите от последното проучване на тема „Тийнейджърите, технологията и романтичните връзки”. Изследването разкрива как американските тийнеййджъри между 13 и 17 години използват технологията в любовния си живот.

„Проучването показва, че виртуалното пространство е част от една много по-обхватна вселена, в която тийнейджърите комуникират, уговарят се за срещи и дори се разделят с партньорите си. Онлайн пространството се използва рядко самоцелно за запознанства и връзка, но пък играе важна роля във флиртуването, ухажването и дори общуването с потенциалните или настоящите партньори”, пише в доклада.

Повечето връзки започват офлайн

35% от тийнейджърите, които вече имат опит във връзките казват, че в интернет контактуват само с хора, които са срещнали на живо. Едва 24% от младежите, участвали в проучването или грубо около 8% от всички тийнейджъри са се запознали с половинката си чрез мрежата.

Докато повечето връзки започват без компютър, социалните медии са основната двигателна сила в последвалия флирт. 50% от младежите заявяват, че след като се запознаят на живо с някой, който им харесва използват социалната мрежа за да установят контакт и да покажат на този човек, че се интересуват от него за нещо повече от приятелство.

Проучването отбелязва,че „дигиталното флиртуване” дава тласък и е нещо като тест „входно ниво” за романтичните младежи. Всичко това, разбира се, зависи и от същността на връзката и опита на младежите със стратегиите на виртуалния флирт. Или както казва една ученичка, участвала в проучването: „ Ако наистина се вълнуваш от някой, може просто да коментираш под снимката му емотиконка сърчице и да му подскажеш…”.

Тийнейджърите, които никога не са имали гаджета казват, че се чувстват по-добре, когато показват интереса си лице в лице (39%), когато се сприятеляват чрез социалната мрежа (37%), когато комуникират чрез социалната мрежа (34%) и когато споделят забавни и интересни неща онлайн (31%). Що се отнася до тийнейджърите, които не са новаци в играта, 63% от тях изпращат закачливи съобщения на човека, от който се интересуват, а 23% дори отиват по-далеч, като изпращат секси снимки и видеа на половинката си.

Флиртуването онлайн може да отиде твърде далеч

Четвърт от тийнейджърите изтриват или блокират някой в социалните мрежи, защото флиртуването им идва малко в повече. „Също като възрастните жени, които са обект на по-чест и интензивен тормоз онлайн, така и тийнейджърките са склонни да се почувстват неприятно, когато младежите станат твърде настъпателни”, гласят изводите от доклада. 35% от момичетата са блокирали някой заради напористо поведение. Само 16% от момчетата са направили това.

Въпреки че това изследване не се концентрира върху практиката за изпращане на палави съобщения, предишно изследване на The Pew от 2011 година разкрива, че 2% от тийнейджърите на възраст между 12 и 17 години са изпращали „сексуални” голи или полуголи снимки или видеа на някой, който искат да впечатлят. От друга страна, в проучването от 2011 година се казва, че 16% от младежите са потвърдили, че са получавали подобни снимки.

Новото проучване показва, че тийнейджърите момчета разчитат на социалната мрежа за връзка много повече отколкото момичетата. От всички тийнейджъри, които вече са били във връзка, 65% от момчетата потвърждават че социалната мрежа ги кара да се чувстват по –свързани и и значими в живота на другия. За сравнение 52% от момичетата също се съгласяват с това. 50% от момчетата казват, че се чувстват много по-емоционално свързани с партньорите си чрез социалната мрежа, в сравнение с 37% от момичетата.

Тийнейджърите използват виртуалното пространство за да споделят за връзките си и да изразяват недоволство от партньорите си. 37% от тях правят това така, че всички останали да разберат, че са засегнати. Също така 63% от младежите използват социалната мрежа, за да подкрепят връзките на приятелите си. И тук идва противоречието- 69% от юношите в социалните мрежи смятат, че демонстрирането на връзката онлайн е дразнещо.

 
 
Коментарите са изключени за Тийн флиртове в мрежата