Тероризмът заплашва мултикултурна Канада

| от |

Терористичният удар в Отава шокира страната. Атентатът би могъл да промени и част от мултикултурните нагласи на канадското общество. Европейците също трябва да си зададат въпросите, пред които сега е изправена Канада, пише Дойче Веле.

И преди в Канада е имало опити за терористични нападения, но службите за сигурност неизменно успяваха да ги предотвратят. Не и този път обаче. Две последователни атаки на предполагаеми ислямисти в рамките на няколко дни превърнаха втората по площ страна в света в бойно поле на глобалния тероризъм. Канадското правителство реагира решително и бързо. В обръщение към нацията, консервативният премиер Стивън Харпър заяви, че Канада няма да се остави да бъде сплашвана и ще засили борбата срещу тероризма.

Професорът по международни отношения от Оксфордския университет Нийл МакФерлейн смята, че правителството ще засили специалния контрол над онези среди и групировки, които по един или друг начин се идентифицират с „Ислямска държава“ или Ал Кайда“, за да ги притисне до стената. В същото време тази политика носи риск и за самата Канада, защото канадското общество, което по традиция се смята за мултикултурно, се промени значително в последно време, откак на власт е правителството на премиера Стивън Харпър. „Стивън Харпър направи крачка назад от политиката на предишните правителства, която залагаше на мултикултурното общество и етническо многообразие“, казва професорката по история от университета в Трир Урсула Лемкул.

Тази тенденция може да се засили и допълнително. След атентатите от 11 септември, либералният предшественик на Стивън Харпър – Жан Кретиен организара „кръгли маси“ с представители на всички етнически и религиозни групи, живеещи в Канада. Урсула Лемкул казва, че от Стивън Харпър не могат да се очакват подобни инициативи. „Досега в Канада мирно живееха много мюсюлмани, разпръснати из цялата страна. И за повечето граждани, това не беше никакъв проблем. Сега обаче съществува опасност за мултикултурния проект“, казва проф. Нийл МакФерлейн.

Отхвърляне на исляма

По данни на Канадската статистическа служба от миналата година, ислямът е най-бързо разпространяващата се религия в страната. Мюсюлманите съставляват 3,2 процента от цялото население. Същевременно все повече канадци очевидно отхвърлят исляма. Резултатите от изследване през есента на 2013 година показват, че отношението на канадците към исляма се е влошило драстично. 54 процента от анкетираните заявяват, че имат отрицателно отношение към тази религия. А в провинция Квебек, където се води остър дебат за интеграцията на мюсюлманите в обществото, този процент е дори 69 на сто.

„Вероятно това е предвестник на една по-строга политика спрямо мигрантите в цяла Канада“, предрича Урсула Лемкул. Атентатите в Канада са предупредителен сигнал и за Европа. „В контекста на събитията в Ирак и Сирия, може да се предположи, че проблемите с тероризма ще стават все по-сериозни „, подчертава Нийл МакФерлейн. „Въпросът от какво сме готови да се откажем, за да защитаваме държавата, се превърна във важна политическа тема в САЩ. Този въпрос обаче все още не предизвиква подобен политически дебат в континентална Европа“, заключава Нийл Мак Ферлейн.

 
 
Коментарите са изключени за Тероризмът заплашва мултикултурна Канада