Светът е застрашен от епидемия, по-страшна от СПИН

| от |

Пациентка със симптоми на вируса ебола е била хоспитализирана в Хонконг. Според информация на вестник „Чайна дейли” поставената под карантина жена скоро се е върнала от Африка, където епидемията вече е отнела живота на над 670 души. Страшната диагноза, за щастие, не се е потвърдила.

Тревога бият и в Европа. Миналия понеделник на международното летище на втория по големина град във Великобритания – Бирмингам – от Нигерия е пристигнал пътник с признаци на ебола. По данни на телевизия „Скай нюз” извършените тестове не са потвърдили наличието му на заболяването. Но правителството на Великобритания свика извънредно заседание на кризисния комитет „Кобра” заради застрашаване от разпространение на епидемията от вируса ебола.

Сегашната епидемия от ебола започна през февруари в Гвинея. Оттам вирусът се е пренесъл в съседните Сиера Леоне и Либерия. А тези дни първият летален изход е бил регистриран в най-големия град на гъстонаселената Нигерия Лагос. Общо за това време са регистрирани над 110 случая на заболяването, от които почти 700 са имали летален изход. За първи път за цялата история вирусът ебола се оказва толкова кръвожаден, отбелязва докторът на биологическите науки Михаил Шчелканов:

– Никога не е имало такава мащабна епидемия в градски условия. Световната здравна организация не можа да установи епидемията – нова, разбира се, е изключителен случай.

Проблемът е, че за това заболяване няма лечение. Вирусът е бил открит през 1976 г. в Демократична Република Конго, в селищата на брега на река Ебола, откъдето и получава наименованието си. Оттогава е имало няколко локални епидемии. Но съвсем не се е разпространявал, затова световната медицина и фармакология не са му обръщали внимание. Днес съществуват само диагностициращи уреди, с помощта на които може да се установи, че човекът има ебола, но за вируса няма ваксина. Болестта протича много бързо. На ранния етап жертвите от нея чувстват отпадналост, болка в гърлото и в ставите, а температурата се вдига до 40 градуса още през първото денонощие. После се появява диария с кръв и повръщане и за два-три дена болният умира.

Днешната епидемия от вируса ебола лесно преминава през границите. Вече са починали двама американски лекари, които са помагали в борбата със заболяването в Африка. Пациенти със сходни симптоми са хоспитализирани в Канада и Великобритания. Всички те неотдавна са се завърнали от африкански страни.

Организацията „Лекари без граници” е публикувала доклад за днешната епидемия от ебола. По нейни данни, ако вирусът продължава да се разпространява със сегашните темпове, то тази неизлечима болест в световната тъжна статистика може да „измести” СПИН.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Светът е застрашен от епидемия, по-страшна от СПИН