Страната, която обича да си сменя имената

| от |

Назърбаев иска да смени името на Казахстан. Президентът се надява, че така ще успее да пооправи имиджа на страната си. Впрочем тя вече многократно е била прекръствана, така че поредната промяна надали ще изненада някого, пише Дойче веле.

kz

Наставката „стан“ завоюва световни успехи през вековете, но въпреки това Казахстан иска да се освободи от нея и да се нарече другояче. Впрочем, през ХХ-ти век страната вече многократно е прекръствана, така че поредното преименуване едва ли ще изненада някого. Сега най-големите шансове се приписват на името Казах Ели, което означава „страната на казахите“. Съществува обаче и вариантът Казах Одеси, в превод „казахска орда“.

Kazakhstan Political Map 2000

Президентът Нурсултан Назърбаев се надява, че като прекръсти страната си, ще успее да пооправи имиджа ѝ. Казахстан граничи не само с големите Русия и Китай, но и с още няколко средноазиатски „стана“ – Туркменистан, Узбекистан, Киргизстан. Казахите обаче се боят най-вече да не ги сбъркат с други две държави, които се асоциират особено силно с тероризъм и война: Пакистан и Афганистан. Назърбаев напоследък твърди, че чужденците се интересуват от „малката Монголия“, тъкмо защото в името ѝ липсва наставката „стан“.

Откъде идва „стан“?

„Стан“ е персийска дума и означава „място на“ или „родина на“. От същия корен са латинската „stare“, английската „stand“, немските „stehen“ и „Stand“, което влиза и в българския език като „щанд“. На руски и на български „стан“ и до днес се използва в значението на „лагер, поселище“. Етимологическата разходка може да продължи още дълго, но главният извод вече е очевиден: тази думичка обозначава онова парче земя, където се намирате в момента.

Kazakhstan 12

Парчето земя, което в момента се нарича Казахстан, всъщност е доста голямо: това е деветата по територия държава в света, макар и населена от едва 17 милиона души. Икономически тя е най-силната постсъветска държава в Средна Азия, досега вече е привлякла милиарди долара чуждестранни инвестиции. Независимо от всичко това доскоро Казахстан беше слабо известен по света. Едва комедията „Борат“ на британеца Саша Барън Коен, която взимаше на подбив измислени казахски обичаи и привички, донесе на страната световна слава. Правителството ѝ първоначално се обиди заради подигравките във филма, после обаче външният министър изрично благодари. Оказа се, че филмът „Борат“ е предизвикал небивал прилив на туристи към Казахстан, а броят на издадените туристически визи се е увеличил десетократно.

Вечният президент

73-годишният Назърбаев властва над Казахстан от разпадането на СССР до ден-днешен, като не набляга особено на демокрацията и човешките права. Той носи неофициалната титла „Вожд на нацията“, а хората обикновено го наричат с трогателното (и добре запомнено в България) име Тато. Назърбаев все още е доста популярен сред казахите и благодарение на това си позволява да повтаря, че ще управлява докато му стигат силите. Той вече многократно прекръства селища и местности. Веднага, след като Казахстан обяви независимостта си, столицата Алма-Ата беше преименува в Алмати, а малко по-късно дори я преместиха на 1000 километра разстояние в Акмола, която малко по-сетне беше прекръстена на Астана. Град Семипалатинск, който е световно известен заради близката площадка за ядрени опити, вече се казва Семей, но и това име сякаш не е окончателно. Съюзът на журналистите предлага да го прекръстят на Абай, в чест на местния поет Абай Кунанбаюли – или Кунанбаев.

kazahstanpresident_2272062b

През ХVIII-ти век, когато възникват повечето градове, Казахстан е под руско владичество. След 1991 година обаче стотици хиляди руснаци и етнически немци напускат страната, така че днес дялът на казахите сред населението се е увеличил от 40% на 64%. На този фон специална комисия проучва възможностите руски имена да бъдат подменени с казахски.

Медиите в страната съобщават, че през първите 15 години независимост в Казахстан са били сменени имената на три окръга, 12 града и 957 села. Напоследък отново се дискутира и името на столицата. Астана всъщност не означава нищо повече от „столичен град“. Злите езици твърдят, че един ден градът може да бъде преименуван на Нурсултан.

 
 
Коментарите са изключени за Страната, която обича да си сменя имената

Повече информация Виж всички