Шоу „Смърт на Марс”: Кой избира самоунищожение в името на славата

| от |

img_216739

200,000 души от 140 страни застанаха на опашка за получаване на еднопосочен билет за полет на Марс, който е планиран за 2023 година. Те са съгласни да останат на Червената планета до края на живота си и да станат герои на телевизионно реалити-шоу.

Към онези, които са готови да се пожертват заради напълно неясна цел и на безславна смърт на мъртвата планета, разбира се, има въпроси.

Но повечето от тях са към организаторите, които признават: условия за живеене на хора на Марс няма, а да бъдат създадени за толкова кратък срок практически е невъзможно.

Учените единодушно говорят, че за сега колонизацията на Марс е невъзможна. Там няма подходяща за човека атмосфера, а човечеството не е измислило такава техника, за да може на друга планета редовно да се доставят тонове товари. Американският учен Дейвид Мимун, изрази в интервю за „Гласът на Русия” удивление от такова количество желаещи завинаги да напуснат Земята. Това е образец на ново мислене, смята той:

– Готовност да се приемат предизвикателства и да се започне нов живот, да се изследва нещо неизвестно, винаги предизвиква уважение. Този проект е смел и рискуван. От друга страна, предизвиква учудване, как хората проявяват готовност да рискуват до такава степен. Та нали няма обратен път.

Дори ако бъдат изкуствено създадени условия за живот, на Марс е просто опасно да се намираш, а камо ли да се раждат деца, подчертава експертът.

На Марс силата на гравитацията се равнява на около една трета от силата на гравитацията на Земята. Ако се наложи човек дълго време да се намира в условия на понижена сила на гравитация в сравнение със земната, то костите му ще станат по-слаби. Ако на Марс ви се роди бебе, то могат да възникнат проблеми с развитието му.

Авторите на проекта признават, че условията за пребиваване на хора на Марс не са изучени както трябва и последиците могат да бъдат най-непредсказуеми. Всичко това повече прилича на експеримент не толкова по усвояването на Марс (та нали става дума не за научна експедиция), а за психологически и физически експеримент с хора.

Пълноценна колонизация на Марс е възможна не по-рано, отколкото когато бъдат изобретени свръхскоростни начини за придвижване в пространството, е убеден главният редактор на списание „Новини на космонавтиката” Игор Маринин:

– В близките 50-70 години Марс не може да бъде колонизиран от хора по една проста причина. Ние нямаме средства за доставяне на материали на Червената планета. Това със съвременни двигатели е много скъпо и изисква много време. Когато учените-конструктори открият нови средства за бързо придвижване в пространството, тогава и ще започне тази колонизация.

Учените са убедени, че Марс може да бъде колонизиран след много-много години. Първата научно-изследователска експедиция може да се състои не по-рано от 2035 година. И едва след това, когато хората изучат условията за живот на Марс, ще може да се говори за заселване, пише Гласът на Русия,

 
 
Коментарите са изключени за Шоу „Смърт на Марс”: Кой избира самоунищожение в името на славата