Ще ни отнемат ли роботите работата?

| от |

Всички сме наясно, че машините работят повече от хората. Те са напреднали от изместването на работниците във фабриките към това да са лични асистенти и даже адвокати. След десетилетие още по-голяма част от живота ни ще бъде дигитализирана.

Въпросът за сицилиевата долина е дали сме се насочили към воден от роботите преврат или към изпълнена с отдих утопия.

Изследователският център Pew публикува доклад въз основа на интервюта на 2551 души, които се занимават с научни изследвания и анализи в сферата на технологиите. Повечето от тях се съгласяват, че роботите и изкуственият интелект ще преобразят всекидневието ни до 2025 година, но мненията им по въпроса как точно ще стане това са разделени на две.

От едната страна са техно-оптимистите. Те вярват, че макар и машините да изземат работните ни места, хората ще си създадат нови такива, подобно на случилото се след селскостопанските и агрикултурните революции. Значението на думата “работа” според тях може да се измени също, тъй като хората ще се окажат с много повече свободно време.

Другата половина се съгласяват, че някои работни места ще изчезнат, но не са толкова убедени, че ще се появят нови. Те се страхуват от бъдеще с твърде много безработица, дълбоко неравенство и въстания – особено ако не се намесят политиците и образователните институции.

robots

Ето някои от най-интересните точки от изследването.

Най-утопичната:

Нещастни ли сте, че миялната машина е заменила миенето на чинии на ръка? Или пък че пералнята е заменила миенето на дрехи на ръка? Според мен “изместването” на работите е добре дошло – всеки иска повече работни места и по-малко работа.

– Хал Вариан, икономист в Google

Най-антиотопичната:

Ще трябва да се преборим с дългосрочна криза на заетостта от чисто икономическа гледна точка.

– Карл Форел, партньор в Open Tech Strategies

Най-обнадеждаващата:

Напредъкът в изкуственият интелект и роботика ще позволят на човечеството да пропусне повтарящите се рутинни задачи и да инвестира времето и вниманието си в по-важни неща. Вече имаме приложение на телефона си за почти всичко, но няма приложение, което да ви свърже емоционално с някой.

– Памела Рътлидж, директор на центъра за психологически изследвания Media

Най-мрачна:

Степента на интеграция на изкуственият интелект в животите ни ще зависи от богатството на индивидите. Хората, които ще притежават такива асистенти нямат истински проблеми.

– Бил Уудкок, изпълнителен директор на Packet Clearing House

Най-страшна за американците:

В глобален мащаб ще се създадат повече работни места около производството на роботите, но в по-развитите региони като САЩ и Европа хората ще бъдат прогонени от работните си места.

– Майк Лийболд, изследовател в Института за Бъдещето

Най-плашеща за родителите:

Само най-образованите хора ще се състезават с машините. Образователната система в САЩ и в по-голямата част на земята все още кара учениците да стоят в колона и да мълчат, докато ги подготвят за живота във фабрика от 20 век.

– Хауърд Райнолд, технологичен журналист и анализатор

Най-плашеща за студентите:

Почти не се спираме на факта, че ще е трудно да си избереш кариера, която не е автомизирана. Надпреварата между автомизация и човешки труд се печели от автомизацията.

– Джери Мичаски, основател на eXpedition

Най-плашеща за хората:

Роботизираните сексуални партньори ще са нещо обичайно. Основният въпрос през 2025 година ще бъде: За какво са нужни хора, при положение че няма нужда да се трудят?

– Стийв Бойд, водещ изследовател в GigaOM

Най-помагаща на хората:

Заетостта ще бъде само за високо квалифицираните кадри – а дори и те ще бъдат настигнати от машините. Живите продавачи, медицински сестри, лекари и актьори ще бъдат символи на лукс.

– Джудит Донат, сътрудник в Харвардският университет

Най-плашеща за мъжете:

Най-голямо изключение ще правят работните позиции, които зависят от съпричастността на работника – учител, медицинска сестра. Тези, които традиционно се заемат от жени. Един от най-големите социални въпроси през 2020 ще бъде ролята на мъжете в света.

– Джамаис Каскио, писател

Най-скептични:

Работим над роботиката и изкуственият интелект отдавна. Но 2025 ми се струва твърде скоро – нужни са десетилетия за да се интегрират подобни неща в обществото.

– Джон Лазуро, преподавател в Калифорнийският университет

Най-успокояващи:

Изводът, че автоматизацията означава загуба на работни места е грешен. Какъв ще бъде технологичният напредък зависи от социалната структура. Това не е нещо. което просто ще се случи, а е политически избор.

– Сет Финкелщайн, софтуерен програмист

По NyTimes

 
 
Коментарите са изключени за Ще ни отнемат ли роботите работата?