Щастливо неженени или защо бракът става все по-демоде?

| от |

Кой е виновен за съсипването на брачните отношения?

Бракът е институция, която пази своите традиции от хилядолетия насам. Но все по-често двойките избират да останат „щастливо неженени“ от страх, че бракът сам по себе си ще влоши отношенията им.

couple-heureux

Много млади хора се плашат от оковите на брака, за които от малки са чували как развалят отношения, как прогонват любовта, как остава само дългът и отговорността към децата, как бракът се превръща в съюз с взаимна облага и какви ли не още страхотии, които тутакси отказват младежите (и не само) от свещеното вричане.

Истината е, че не бракът като такъв ни е виновен за съсипването на отношенията с времето. Самите ние сме си виновни, както и обстоятелствата, с които се примиряваме да живеем. Понякога чакаме прекалено дълго да открием точния човек, което обаче може да се окаже „мисия невъзможна“. Чакането може да продължи цял живот.

Защо да си щастливо неженен става все по-привлекателна опция?

Отчасти това се случва просто, защото можем. Живеем в такова време, в което дълбоките семейни ценности сякаш са изгубили онази строгост от миналите векове и никой не се чувства длъжен да пристъпва в брак, след като не е неизбежно задължително. Мъжете вече не се нуждаят от жените в домакинството – има достатъчно домакински уреди, които са в помощ и на най-мързеливия човек! Жените не се нуждаят от мъжете, за да се справят в живота – еманципацията вече е факт.

Не е ли бракът полезен за здравето ни? Поне за мъжкото здраве?

Според различните изследвания бракът може да бъде и полезен, и вреден в различна степен и по различен начин. Проблемът е, че статистиките не ви казват истината за вашия личен живот, за вашия личен опит. Но повечето изследвания са единодушни, че мъжете са по-облагодетелствани от брака и се чувстват по-добре, когато са женени, колкото и странно да звучи. Може би жените не се чувстват толкова добре, защото не получават „съпруга“ като се оженят, която да ги „гледа“!

Каква е лошата страна на това да останете сингъл?

Първата е социалната – нашата култура предполага, че бракът е идеал за всички хора, така че ако не си женен понякога се създава усещането за недостатъчност или неадекватност. Другият проблем е юридическият – все още не е толкова застъпен този проблем, но все пак съществува. За самотни хора е по-трудно да си вземат жилищен кредит, например, защото се оказват ненадеждни платци. Да не говорим за самотните, които искат да станат осиновители – там процедурите са още по-строги и дискриминиращи.

В интерес на истината, и несемейните и семейните хора са абсолютно еднакви. Много от тях имат партньори, деца, справят се със финансовите си задължения и успяват да водят нормален начин на живот. Истинска грешка е да се мисли, че семейният живот е белег на улегналост и зрялост. Има и други фактори, които подсказват за това.

Ако двама души са отдали тялото и душата си един на друг, защо да не се оженят?

Причините двойките или единият партньор да не искат да се женят са много. Някои жени не искат да бъдат нечия собственост, някои хора пък са имали прекалено горчив опит в миналото, оставил дълбок белег. Много не искат да рискуват отново и предпочитат да оставят нещата по-натурално, по-лесно сякаш. Има редица примери и за брачни двойки, които не са били особено ангажирани през съвместния си живот и чийто брак не продължава особено дълго. Според някои брачни консултанти ние не трябва да се плашим от брака, а да го разбираме като ангажимент, който поемаме към някого не просто заради самия брак, а заради самите нас.

via Xpressnews.info

 
 
Коментарите са изключени за Щастливо неженени или защо бракът става все по-демоде?