Сенатор Джон Маккейн може да разтърси отбранителния сектор в САЩ, заемайки влиятелен пост в Сената

| от |

Андреа Шалал и Дейвид Алекзандър от Ройтерс

Гласът на Джон Маккейн вече ще се чува още по-силно.

Маккейн по принцип е един от най-шумните критици на президента Барак Обама, а сега се очаква да застане начело на Комисията по въоръжените сили в доминираната вече от републиканците горна камара. Това ще стане през януари, когато Конгресът се събира в новия си състав.

Анализатори смятат, че сенаторът от щата Аризона, който разкритикува възлизащата на 399 милиарда долара програма на корпорацията „Локхийд Мартин“ за изтребители, вероятно ще лобира за по-строг контрол на Конгреса върху скъпоструващите американски оръжейни програми.

В миналото той разследваше случаи на прахосване на пари в американската отбранителна промишленост, а като член на комисията участваше в изработването на закони, чиято цел бе да сложат край на преразходите по важни оръжейни програми.

Маккейн е бивш пилот от военноморските сили и е бил военнопленник по време на войната във Виетнам, а през 2008 г. загуби президентските избори срещу Обама. Той критикува правителството за всичко – от борбата срещу въоръжените бойци от „Ислямска държава“ до въоръжаването на сирийските бунтовници и пледира за по-твърд американски отговор на руската агресия в Украйна. Като председател на комисията Маккейн ще може да призовава длъжностни лица от Пентагона на публични изслушвания, за да обясняват стратегията си по отношение на Сирия.

Сред настояванията на сенатора бе американските военновъздушни сили да прекратят монополното положение на програма за изстрелване на ракети с компаниите „Локхийд“ и „Боинг“ – двата най-големи доставчика на Пентагона. Той също така се обяви за развитие на нов американски ракетен двигател, за да спре зависимостта от двигателите руско производство, използвани в ракетите на едната от двете компании.

На новата си позиция Маккейн ще упражнява надзор върху законодателството за бюджета на Пентагона, въпреки че самите финанси на отбранителното ведомство се контролират от бюджетните комисии съответно на Камарата на представителите и на Сената.

Той ще играе важна роля при изработването на годишния законопроект за отбраната, който задава политиката във всички направления в този сектор – от цялостните разходи и новите оръжия до закриването на военни бази и прекратяването на конкретни оръжейни програми. Комисията по принцип няма контрол върху размера на получаваните от Пентагона средства, но тъй като задава политиката, тя може да упражни надзор върху начина, по който се изразходват тези пари.

„Не предвиждам някакви сериозни промени веднага“, каза пожелал анонимност директор в отбранителната промишленост, отбелязвайки, че Маккейн години наред работи в тясно сътрудничество със сегашния ръководител на комисията и сенатор демократ от Мичиган Карл Левин за реформа в областта на закупуването и контрола на въоръжението.

По думите на цитирания директор компаниите и длъжностните лица в сектора се готвят за повече искания за предоставяне на информация, подробни отчети и изслушвания, в случай че комисията мине под ръководството на Маккейн.

Американските оръжейни производители иначе се безпокоят от склонността, която според тях има Маккейн да преувеличава проблемите, както и от това, че той не разбира, че те трябва да носят печалби на акционерите си, тъй като са компании, чиито акции се търгуват на борсата.

Но Маккейн същевременно е и лъч на надежда за тях. Той иска да облекчи автоматичните поголовни съкращения във военните разходи, които съответно намаляват приходите на отбранителната промишленост.

Засега няма коментар от кабинета на Маккейн.

“ПРОГРАМИ ГРЪМООТВОДИ“

Ако Маккейн стане председател, се очаква да съсредоточи вниманието на надзора върху оръжейни програми, които не са изпълнили целите си по отношение на цена и график на доставка, каза Брет Ламбърт, някогашна високопоставена фигура в Пентагона и консултант в отбранителната промишленост.

При изслушвания неотдавна Маккейн открои програма за 34 млрд. долара на военноморските сили за кораби за бойни действия в крайбрежни зони (Littoral Combat Ship). На 9 април той каза, че в резултат на лошо планиране е произведен нов клас съдове, които не биха могли да оцелеят в бойни действия, струват много повече от очакваното и са по-малко надеждни от предшествениците си. Секретарят на военноморските сили Рей Мабъс защити програмата.

Съветници в Конгреса и директори от бранша казаха, че след години на преразходи и технически провали вече има напредък по Ф-35, който е и най-голямата оръжейна програма на Пентагона. Маккейн обаче обеща да я следи изкъсо с оглед на важността й.

Генерал-лейтенантът от военновъздушните сили Крис Богдан, който отговаря по въпроса за Ф-35, каза пред репортери миналата седмица, че Маккейн е „много разумен и критичен“ при упражняването на надзор върху парите на данъкоплатеца и призна, че може да има рязко затягане на контрола върху подопечната му програма.

„Предполагам, че ще виждам сенатор Маккейн доста по-често, отколкото преди“, заяви той в отговор на въпрос какво ще е евентуалното отражение на контролирания от републиканците Сенат върху програмата.

Във фокуса на Маккейн вероятно ще попадне и нова програма за президентски хеликоптер на „Сикорски еъркрафт“, подразделение на компанията „Юнайтед текнолоджис“. Същото може да се случи и с боксуващ план на военноморските сили за разработване на излитащ от самолетоносач безпилотен самолет – програма, за която оферти се очакват от компаниите „Локхийд“, „Боинг“, „Нортроп Гръман“, както и частната „Дженерал атомикс“, каза Джим Макалийс, консултант в отбранителния сектор от Вирджиния.

Упоритото оспорване на сделка на военновъздушните сили от 2001 г. за наемане, а не за закупуване на 100 самолета „Боинг“-767 като самолети цистерни, предизвика федерално разследване и доведе до разкриването на сериозни етични нарушения на високопоставени длъжностни лица от ВВС и „Боинг“ – двама от които бяха в затвора. /БТА/

 
 
Коментарите са изключени за Сенатор Джон Маккейн може да разтърси отбранителния сектор в САЩ, заемайки влиятелен пост в Сената