Саркози – жертва на политически интриги

| от |

2023-07-02T213341Z_586676484_GM1EA730EII01_RTRMADP_3_FRANCE-SARKOZY

Никола Саркози може да получи до 10 години затвор и глоба в размер на 200 хиляди евро за вина, която много експерти смятат за мнима. Възможно е да принуждават бившия френски президент да се откаже от връщането си в голямата политика.

Следствието предполага, че Саркози по времето, когато се е разглеждало в Касационния съд така наричаното „дело Бетанкур” за финансирането на избирателната му кампания, да се е опитвал чрез своя адвокат да получи информация, която е защитена. От своя страна Саркози, по данни на следствието, може да е обещал на члена на Касационния съд Азибер помощ за получаването на престижен съдийски пост в Монако.

Самият Никола Саркози е убеден в политическия характер на повдигнатите му обвинения. Според него правната система във Франция се използва за разчистване на лични сметки. Безспорно, всеки оказал се следствен ще се опита да отклони подозренията от себе си. Но определена тежест на думите на политика придава фактът, че неговият случай е първият в историята на Петата република, в който съдът разрешава да се задържи под стража бивш президент.

В средата на юни принудителна оставка подаде един от лидерите на дясноцентристите, представителят на Съюза за народно движение (UMP) Жан-Франсоа Копе. Ако Никола Саркози заеме неговото място, ще стане един от най-силните кандидати на президентските избори през 2017 г. На тези планове наказателното разследване почти със сигурност ще попречи. С други думи, френската Темида е избрала твърде „сполучлив” момент, за да постави кръст на амбициите на политика.

В подобно положение се озова и директорът на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан, когото смятаха за възможен кандидат на социалистите за президентския пост във Франция на изборите през 2012 г. Но през май 2011 г. политикът бе арестуван с обвинение за опит за изнасилване на камериерка от нюйоркския хотел Sofitel. През лятото същата година делото срещу Строс-Кан започна да се разпада, а в началото на есента Върховният съд в Ню Йорк сне от него всички обвинения. Днес обаче бившият вече директор на МВФ в първото си интервю след излизането си от затвора отказа участие в президентската надпревара.

Отхвърляйки като цяло теорията на заговора, политическите опоненти на бившия президент на Франция допускат, че делото на Саркози разобличава порочната практика на манипулации и споразумения по върховете на властта. Привържениците му пък са убедени, че става дума за чист тормоз и това още повече ще засили решителността на Саркози.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Саркози – жертва на политически интриги