Разширение на ЕС: моля, следващият!

| от |

9RIAN_02444756.LR.ru

Най-често в инаугурационната реч на новия президент на Украйна Петро Порошенко на 7 юни се повтаряше думата „Европа”. Тя често звучеше и на състоялите се миналата неделя парламентарни избори в Косово.

Европейската тематика засегна на 5 юни в своето видеообръщение към балканските страни и канцлерът Ангела Меркел.

Във всички тези случаи ставаше дума за перспективите на посочените страни относно тяхното бъдещо присъединяване към Европейския съюз. Порошенко подчерта, че до 27 юни Украйна ще подпише втората част от договора за асоцииране с ЕС. В Косово, където победа спечели оглавяването от премиера Хашим Тачи Демократическа партия, Тачи обеща на своите избиратели „движение към Евросъюза”. А Ангела Меркел в видеообръщението си към балканските страни заяви, че Сърбия, Македония, Черна гора, а също Босна и Херцеговина имат „ясни перспективи” за встъпване в редовете на страните-членки на единна Европа.

Интересно, че в нито един от посочените случаи не се говореше за онези критерии, на които трябва да отговарят посочените държави за да станат членки на евроклуба. В същото време, именно по времето, когато новоизбараният украински лидер произнасяше думите на клетва за вярност на своя народ, срещу самия този народ, живеещ в югоизточните региони на Украйна, се сипеха мини и снаряди, летяха ракети от система за залпов огън „Град”. В градовете и селищата загиваха мирни хора, в това число деца, горяха домове и заводи, взривяваха се водопроводи и електрически мрежи, разрушаваха се болници.

Де-факто Украйна е разцепена на западна и източна части, и вместо диалог с привържениците на федерализацията се извършва тяхното физическо унищожение. Вече не веднъж посочваха за катастрофалното положение на тази стремяща се в Европа държава. Любопитно е, как виждат „асоциацията” на такава Украйна в Брюксел?

Още един пореден кандидат в опашката за встъпване в единна Европа е Косово, където току-що завършиха парламентарните избори, в същност за която не може да се каже в пълна степен, че е държава. Да, Косово е признато от 99 страни в света. Но сред страните, които не я признаха, са 5 държави-членки на ЕС. Що се отнася до приближаването до стандартите на европейската демокрация, то както призна ръководителят германското външно министерство Томас де Мезер, приключващата в средата на 2014 година в тази страни полицейска мисия на ЕС – EULEX, фактически претърпяла провал. Размахът на престъпността и корупцията в Косово не намалява. Продължават разследванията на военните престъпления на полевите командири от Армията за освобождение на Косова – UCK,, сред които се посочва сегашният премиер Хашим Тачи. Както се предполага, той е замесен в търговията със човешки органи. Безработицата при него достигна в Косово 45%. И именно този политик се кани „да доведе” Косово в Европейския съюз.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Разширение на ЕС: моля, следващият!