Различните подходи към полета до Марс: двигатели и доброволци

| от |

mars1f1d0903c91ae900

Кой ще стане първият човек на Марс? Над 200.000 доброволци от различни страни изразиха пожелание да участват в колонизирането на Червената планета. Инициаторите на частния проект Mars One са готови качествено да отберат кандидатите и да започнат тренировки.

Но все още липсва техническа база за създаване на колония на Марс. В това време в Русия започват изпитанията на нов двигател за далечни космически полети. В руското Конструкторско бюро за химическа автоматика за първи път в света се осъществяват промишлени изпитания на принципно нов електрореактивен двигател – магнитоплазмодинамичен.

С подобни двигатели са се занимавали в много страни, в това число САЩ и Германия, но там плазмената струя така и не стана „послушна” на човека. А руските специалисти създадоха такава конструкция на електромагнита, когато при еднакво напрежение в електрическата верига е възможно да се променя конфигурацията на магнитното поле и по този начин да се влияе върху процесите на образуването и ускоряването на плазмата. Космически кораб с такъв двигател ще се ускорява и ще спира без да променя режима на силовата уредба. По този начин, двигателят за продължителни космически полети е създаден. Сега остава той да се тестира и може да се подбират космонавти за пилотиран полет до Марс.

А в холандския частен проект Mars One всичко е точно обратното. Има план за полет, има над 200 хиляди доброволци, решено е, че финансирането ще става за сметка на продажба на телевизионната транслация на живота на първите „марсианци”. Няма само технически средства за реализиране на тази идея, казва редакторът на списание „Новости на космонавтиката” Александър Илин:

– До голяма степен проектът прилича на някакво шоу. Техническите аспекти в него практически не са отразени. Разбира се, всички искат със собствени очи да видят, как човекът ще стъпи на Марс – това е интересно и увлекателно. Но е важно да се разбира, че е едно да се настоява, и е друго да се обмисли поне малко този проект. Защото от техническа гледна точка този проект днес не е състоятелен.

Междувременно, приемането на заявки за участие в Mars One е приключено. До края на годината организаторите обещават да обнародват, кого от 200.000 души желаещи са отбрани за трениране. Към 2015 те ще формират 10 екипажа от по 4 души всеки. С течение на времето ще бъдат отбрани само 4 доброволци, които първи ще отпътуват за Марс. Стартът е набелязан за 2025 година, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Различните подходи към полета до Марс: двигатели и доброволци