Производителите на зелена енергия скочиха срещу нова такса

| от |

Задават се протести на производителите на ток от вятър и слънце. Причината – от догодина се очаква те да плащат такса от 20% от приходите им, като в същото време се ограничи и работата им.
Решението беше прието от бюджетната комисия в последния момент – при второто четене на бюджета, но окончателната дума дали ще влезе в сила има парламентът.

Зелените производители очакват реакция от партиите в парламента, а и от Европа. От сектора се оплакаха, че новата такса ще ги удари с близо 170 милиона лева годишно. В същото време, имат да прибират 450 милиона от Националната електрическа компания, главно защото не им плаща навреме произведения от зелените централи ток.

WIND-articleLarge

Българската фотоволтаична асоциация реагира с декларация :

На фона на провеждащите се в страната дебати за увеличаване на мощностите на ядрените централи, тихомълком парламентът приема решения за ликвидиране на производството на зелена енергия в България.

Приетото от Комисията по бюджет и финанси предложение за 20% такса върху приходите на производителите на електроенергия от слънчеви и вятърни централи дойде изненадващо за целия сектор. Такъв вид такса никога не е обсъждан с производителите в сектора. Решението е незаконно, дискриминационно и е прието непрозрачно. То противоречи на Конституцията, Европейските директиви, Насоките на Европейската комисия към държавите членки, пренебрегва препоръките от доклада на Европейската банка за възстановяване и развитие, която само преди седмица понижи инвестиционния рейтинг на България заради действия на правителството, ограничаващи производителите от ВЕИ.

Ако някой смята, че може да заблуди гражданите, че по този начин ще намали цената на електроенергията, трябва ясно да се каже, че става дума за откровена манипулация. Независимо от разпространяваните неверни данни в продължение на година и половина, че фотоволтаиците и ВЕИ са основните виновници за високата цена на тока, всеки български гражданин трябва да знае, че произвежданата от фотоволтаици енергия е само 3% от енегийния микс на страната и трудно може да повлияе върху крайната цена.

Решението е в противоречие с условията, при които са направени инвестициите и същевременно е дискриминационно, защото се отнася само до производителите на електроенергия от слънце и вятър, а всъщност преференциалните цени за ток обхващат и биомаса, когенерации и други кондензационни производители на електроенергия.

На срещите ни през последните месеци с управляващите на всички нива на държавното управление (парламент, вицепремиер, министър) бе заявено, че реформите в енергетиката ще се правят в открит диалог и няма да има изненади от днес за утре. Случващото се в момента представлява точно обратното.

Начинът на приемане на решението (ако бъде прието и от Парламента) е идентичен с този, по който през септември 2012 г. беше взето решението за налагане на „цена за достъп“ на ВЕИ производителите, но е в още по-голяма степен дискриминационно и незаконно. Сегашните управляващи тогава бяха сатегорично против такъв подход, а сега действат по същия начин.

Тази санкция засяга интересите както на големи инвеститори като Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, Корейската банка, така и на 2000 малки и средни фирми, които са инвестирали в сектора. Фалитът на тези дружества в резултат на приетата вчера дискриминационна такса ще доведе до закриването на хиляди работни места и допълнително ще влоши инвестиционния и бизнес климата в страната.

Нашите членове от вчера са в готовност и в правото си да изразят възмущението и несъгласието си с приетото решение чрез протести по улицита на София.

Настояваме за спешна официална позиция на премиера Орешарски относно нарушаването на Европейските директиви и Препоръки в областта на енергетиката и климата, както и принципите на свободния пазар, конкуренцията и защитата на инвеститорите.

В случай, че това решение се приеме от парламента, ние ще потърсим правата си по съдебен ред в България и в Страсбург.

„Това е национализация на важен сектор в енергетиката, провокирана от партия „Атака“ – каза Меглена Русенова, председател на УС на Българската фотоволтаична асоциация. „Вече сме сезирали председателя на Европейската комисия Барозу и еврокомисарят по енергетика Йотингер“.

Със своя позиция излезе и Германо-българската индустриално-търговска камара.

От името на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) и Конфиндустрия България, асоциация на италианските предприемачи, бихме искали да изкажем нашето безпокойство от приетите в Комисия по Бюджет и финанси в 42-то Народно Събрание (НС) текстове за изменение в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ). Считаме евентуалното приемане от Народното събрание на непредвидена и необявена такса върху приходите на някои видове производители на електроенергия за неприемливо.

  1. Текстовете бяха представени неочаквано в парламента и приети от Комисията по бюджет и финанси без предварително публично обсъждане със заинтересованите страни. Не бе представен и анализ на практическото въздействие от приложението им.
  2. Приемането на проекта за изменение на ЗЕВИ предвижда дискриминация на определени производители на електроенергия. Единствено на произведената електроенергия от два конкретни типа възобновяеми източници на енергия – фотоволтаични и вятърни инсталации – се предвижда да бъде начислена такса и то без обосновка, относно разходи, които следва да бъдат покрити чрез заплащане на таксата.
  3. Налагането на необявена и непредвидена такса върху приходите на посочените по-горе производители би довело до драстична промяна със задна дата на икономическите параметри на съответните бизнеси. В публикуваните на 05.11.2013 г. от Европейската Комисия (ЕК) „Насоки за държавна намеса в електроенергийния сектор“ се съдържа изрична препоръка, според която „Правителствата трябва да избягват необявени или влизащи в сила със задна дата промени в схемите за подпомагане. Трябва да се вземат предвид легитимните очаквания на инвеститорите за възвръщаемост на направените капиталовложения“.
  4. Приемането на необосновани, необявени и дискриминационни мерки чрез законови промени би довело до сериозен отлив на доверие в българския енергиен сектор и влошаване на цялостния инвестиционен климат в страната.

Наличието на предвидима и устойчива законодателна рамка е предпоставка за стабилна бизнес среда и привличане на инвестиции в България. Призоваваме Ви да преосмислите приемането на дискриминационни и ретроактивни мерки срещу определени типове производители на електроенергия. Предлагаме да бъдат проведени консултации с отделните заинтересовани страни за намиране на балансирани решения, като за целта ГБИТК и Конфиндустрия България предлагат своята експертиза.

И докато у нас се очаква подобно решение новините от света са съвсем различни.

В подписаното на 27.11.2013г. в Берлин Коалиционно споразумение „Да изградим бъдещето на Германия“ между Християн-демократическия съюз (ХДС), Християн-социалния съюз (ХСС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП,) от Канцлера на Германия и председател на ХДС г-жа Ангела Меркер, председателя на ХСС г-н Хорст Зеехофер и председателя на ГСДП г-н Зиегмар Габриел, в раздел „Да доведем промяната в енергетиката до успех“, глава „Развитие на възобновяемите източници“ на стр. 53 е написано следното:

“Ще ограничаваме постоянно и бързо свръх субсидирането на новите инсталации, а старите инсталации, които са заварено положение ще се ползват с досегашните гаранции.“ По-нататък в документа е записано: „В бъдеще ще взимаме под внимание развитието на различните технологии и за всяка от тях ще намаляваме дегресивно субсидирането.“

От документа следва пълна гаранция на Германското правителство за построените вече централи и направените инвестиции в проекти от възобновяеми източници, стабилност в бизнес средата и никакви промени във вече гарантираните условия на инвеститорите. Ясно е посланието, че са необходими нови инвестиции в милиарден размер за развитие на възобновяемите източници, което може да стане само, ако има ясна гарантирана инвестиционна рамка.

Подписаният от управляващите партии в Германия документ показва една много добре обмислена стратегия за развитието на енергетиката и на държавната политика в сектора.

 
 
Коментарите са изключени за Производителите на зелена енергия скочиха срещу нова такса

Повече информация Виж всички