Прочети: 9+9 детски книги на седмицата  

| от |

Няма нищо по-хубаво от детските книги. Затова днес сме подбрали осемнайсет великолепни детски заглавия. Девет от тях са нови детски книги, които ще зарадват от 5 до 55 годишните, и още девет абсолютни класики.

„Три мариновани херинги”

Книгата е втората част от великолепната поредица на Сали Гарднър, в която има всичко – от вещици, феи и котки до вълшебни детективи.

„Бабата бандит”

Модерната класика на Дейвид Уолямс го прави любимец на децата след първото си публикуване. Историята, илюстрирана великолепно при това, разказва за баба крадец на бижута през очите на нейния внук.

„Червената ябълка”

Красивото илюстровано издание е прекрасен подарък, а историята на малкото зайче, което се опитва да си откъсне единствената червена ябълка в зимната гора е трогателна.

„За щастие, млякото”

Молят Нийл Геймън да напише странна детска книжка и той произвежда тази. В нея един баща тръгва за млякото и слава на бога, че е то, защото затъва в куп неприятности.

„Приключенията на мотовете”

Мотовете са изключително малки, смешни, чаровни и пухкави същества, които живеят в къщите на хората. Техните приключения започнаха наскоро под писалката на младата Радостина Николова, а илюстрациите са дело на Мелина-Елина Бондокова. От тяхната история вече има 4 книжки + една за оцветяване.

„Ние, лъжците”

Това е книга за малко по-порасналите деца. Този Y&A роман беше хит миналата година и си спечели много почитатели. Историята разказва за красивото и богато семейство и една тайна. Цялата история е пречупена през гледната точка на група приятели.

„По следите на Вермеер”

Блу Балиет създава книга със загадки и история, в която преплита интересни факти от света на изкуството и културата, както и една голяма мистерия. Детективите разбира се, са три любопитни деца. Препоръчвам и втората й книжка от същата поредица – „Райт 3”

„Щедрото дърво”

Великолепна, кратка, но много тъжна и поучителна книжка, която ще зарадва малки и големи.

„Коралайн”

Детска класика на Нийл Геймън. Малко страшна и плашеща, но великолепна същевременно. За съжаление книгата не е получавала ново издание от 2003-а насам. Но пък я има на английски в няколко варианта, с прекрасни картинки.

„Пипи Дългото чорапче”

Няма човек, който да не знае и да не обича Пипи. Класиката на Астрид Линдгрен има ново издание с твърди корици.

„Хари Потър и философският камък”

Класиката на Дж. К. Роулинг е свят, в който всяко дете заслужава да се потопи. Всичките седем книги са в луксозни издания, а вече може да купите и изданията на „Приказките на барда Бийдъл” и наскоро излезлите „Фантастичните животни и къде да ги намерим” и „Куидичът през вековете”. Нито едно дете, малко или голямо, не е съжалявало, че е прочело „Хари Потър”.

„Матилда”

Роалд Дал е вълшебник и истински разказвач на едни от най-хубавите детски истории. „Матилда” е неговата класика – какво по-хубаво от момиченце, което може да мести предмети със силата на мисълта си. От неговите истории препоръчвам и „Вещиците”, „ГДВ”, „Фантастичният господин Фокс” и „Чарли и шоколадовата фабрика”.

„Алиса в страната на чудесата”

Което дете не е прочело Алиса, то не се е влюбило във вълшебния й свят. „Хеликон” преиздава класиката на Луис Карол с великолепни рисунки от Ясен Гюзелев. Наскоро излезе и издание на „Алиса в огледалния свят”.

„Копче за сън”

Българският майстор на детски фантастични истории е Валери Петров. А неговото „Копче за сън” е класика. Препоръчвам изданието с поместената вътре и „Меко казано”, а също така и останалите неща на г-н Петров – „Пет приказки”, „Пук” и „Лили на морското дъно”.

„Ян Бибиян”

Българската литература има още две класики в детската литература – това е едната. Историята на Елин Пелин за палавия Ян Бибиян и дяволчето Фют няма да остарее никога. Освен това книжката има няколко версии с различни рисунки.

„Патиланци”

А това е следващата детска класика. И досега понякога се подписвам в писмата си с „Твой приятел вечен…” Аз лично предпочитам оригиналното издание на книгата със старите рисунки, но всеки има право да си избере.

„Българският Буквар – 200 години в първи клас”

Великолепно издание, което събира текстове и илюстрации, с които са израснали много поколения. Авторите Антон Стайков и Свобода Цекова са събрали 130 от най-интересните български буквари от 1824 до 2014 г.

„Където бродят дивите неща”

Затрогващата детска класика на Морис Сендак има хиляди почитатели по света. У нас за съжаление все още няма издател, който да се реши да я пусне на пазара. Но пък, може да намерите книжката на английски в антикварните книжарници или в сайтовете за книги и в електронен вариант. Препоръчвам горещо и филма от 2009-а.

 
 
Коментарите са изключени за Прочети: 9+9 детски книги на седмицата