Приеха глобалното споразумение за климата

| от chronicle.bg |
Представителите на 195 държави приеха в Париж първото глобално споразумение срещу покачването на световната температура, като източник на растящи заплахи.
„Сред участниците на конференцията няма никакви възражения. Парижкото споразумение за климата е прието“, обяви председателят на конференцията на ООН за борба с климатичните промени – френският външен министър Лоран Фабиюс под бурните аплодисменти на присъстващите, предаде БТА.

Някои делегати се просълзиха, а други се прегърнаха. С приемането на документа от 31 страници страните се задължават да ограничат средната температура на глобалното затопляне до под 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха.

С това споразумение за пръв път се иска от всички страни да ограничат своите емисии парникови газове.

До втората половина на века трябва да се намери баланс между емисиите от човешката дейност като добиване на енергия и селско стопанство и природния и технологичен капацитет да бъдат абсорбирани въглеродните замърсители – гори и инсталации за преработка.

За разлика от предишните чернови, текстът не посочва конкретни дати и избягва термина „въглероден неутралитет“, който срещна силна опозиция от страна на най-големите производители на изкопаеми горива като Саудитска Арабия.

Развитите страни, които са замърсявали за най-дълъг период от време, ще поемат по-голямата част от бремето върху себе си, като въведат „абсолютни“ ограничения на емисиите.

Развиващите се държави, които все още трябва да горят въглища и петрол, за да осигуряват енергия за тяхното увеличаващо се население, са окуражавани да положат повече усилия и да „преминат след време“ към ограниченията.

По споразумението се водеха преговори в продължение на четири години, след като предишни опити за постигането му не успяха, отбелязва Асошиейтед прес.

Президентът на САЩ Барак Обама определи приемането на глобалното споразумение за борба с климатичните промени като „нещо огромно„.

„Почти всяка страна в света току-що подписа Парижкото споразумение за климатичните промени, благодарение на американското водачество“, написа Обама в Туитър.

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви, че Парижкото споразумение „е критично важна стъпка напред за справянето с предизвикателството на глобалните климатични промени„. „Сега правителствата трябва да превърнат думите в дела чрез прилагането на политики, които водят до действителен напредък по направените от тях обещания“, каза тя.

Ето защо ключовото ми послание е да се определи правилна цена на въглеродните емисии и това да се направи сега. Плащането за емисиите от изкопаеми горива създава силно необходимите мотивации за инвестиране в нисковъглеродни емисии. То също така осигурява приходи за опазване на бедните, намаляване на дълга и понижаване на теглото на други данъци над домакинствата и фирмите. Очакваме с нетърпение да водим диалог по определянето на цената на въглеродните емисии и да помогнем на правителствата да приложат на практика тази жизненоважна политика, заяви шефката на МВФ.

 
 
Коментарите са изключени за Приеха глобалното споразумение за климата