Посланик Дьо Кабан: Присъединяването на балканските страни в ЕС е необходимост

| от |

Присъединяването на всички балкански държави към ЕС е необходимо както за самите тях, така и за съюза. Това каза посланикът на Франция у нас Н. Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан в публична лекция на тема „Европейското бъдеще на Балканите“.

„Две държави от бившата Югославска федерация вече са членки на ЕС. България се присъедини преди осем години, а Сърбия е кандидат-член, както и Албания. Но останалите държави все още не са кандидатки по различни причини. За Босна и Херцеговина причината е ясна – вътрешнополитическото устройство на държавата не го позволява. Косово не е признато от някои държави-членки на ЕС. Македония има сложни отношения с двете си съседки, които са членки на ЕС. Освен това неукрепналостта на демократичното устройство и правовата държава в Македония вреди на кандидатурата на тази страна и на други страни от региона“, отбеляза посланикът.

Според него ЕС оценява кандидатурата на всяка страна за членство според собствените й заслуги. „Необходимо ли е за ЕС всички балкански страни да станат негови членки? Ако го желаят, разбира се. Моята страна минава за сдържана към приемането на нови членове в ЕС. В действителност тя не е против, но би желала държавите да се присъединят в организиран порядък и преди всичко да бъдат подготвени. Това означава да са адаптирали законодателството си, така че то да е в хармония с правото на съюза и да са започнали да прилагат това право, спазвайки духа му“, изтъкна посланик Дьо Кабан. Според него присъединяването към ЕС е най-доброто средство за всички – българи, французи, но също сърби и албанци за запазването и усъвършенстването на демокрацията. „Присъединяването на Сърбия, Албания и други страни в региона ще зависи на първо място от състоянието на правовата държава във всяка една от тях“, отбеляза той.

Според посланик Дьо Кабан присъединяването към ЕС е необходимост за страните от региона. „Какво може да очаква една страна, заобиколена от държави-членки на ЕС, с които не може нито да търгува, нито да води диалог, без да й бъде натрапвано европейското право? Каква би била независимостта или самостоятелността на Косово или Македония, заобиколени от толкова силен ЕС, оставящ им твърде малко поле за преговори? Трябва да си Швейцария, за да устоиш на мисълта за присъединяване към ЕС и да можеш да преговаряш със съюза като равен с равен. Присъединяването към ЕС е необходимост за държавите от Балканския полуостров, които все още не са станали негови членки. Но ми се струва, че това присъединяване е също толкова необходимо и за ЕС. Ние, европейските държави, знаем, че в един момент ще се окажем прекалено малки, за да влияем върху световната история и да запазим самостоятелността си при вземането на решения, ако сме разделени. Присъединяването на страните от Балканите ще им позволи да не се изкушат от други връзки, които биха били връзки на подчинение и отговорност, спрямо други велики сили, били те световни или регионални, чиито интереси са различни от нашите и чийто пръв интерес може би е да ни отслабят“, заяви френският посланик, визирайки Турция, Русия и САЩ. Той предупреди, че ако ЕС не предложи нищо в краткосрочен план на страните от Балканите и липсва перспектива, ще остави вратата отворена за конкурентите.

Дьо Кабан счита, че регионалните участници, които вече са членове на ЕС – Гърция, България, Словения и Хърватия, също трябва да изиграят определена роля, защото познават едновременно строгите правила на съюза и спецификите в региона. Той определи като интересна обявената в началото на годината от Соломон Паси и Любомир Кючуков идея за създаване на Вишеград на Балканите и заяви, че Франция би трябвало да я подкрепи.

Посланик Дьо Кабан се спря и на присъединяването на България към ЕС и на въведения Механизъм за сътрудничество и проверка. „Когато България се присъединяваше към ЕС някои държави-членки смятаха, че вероятно все още й е рано, защото правовата държава не изглеждаше достатъчно укрепнала. Поради това беше създаден механизъм за сътрудничество и проверка, с цел да се гарантира, че за няколко години българските елити ще се подчинят на европейското право. За нещастие този механизъм не се оказа успешен, защото все още е в сила и засега не става дума да отпадне. Ефикасната съдебна система е един от устоите на правовата държава и следователно е нормално той да остане и дори може да бъде засилен“, категоричен е той. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Посланик Дьо Кабан: Присъединяването на балканските страни в ЕС е необходимост