Политолог: Анкара остана без приятели и без доверие

| от |

Турция губи подкрепа в света, няма вече кой да я защити и във Вашингтон, твърди политологът д-р Февзи Билгин, цитиран от в.“Бугюн“.

„Отношенията между Турция и Америка през последните години са разтърсени от дълбоки противоречия в гледните точки, все по-сериозни са разминаванията и сблъсъците чрез лидерските изявления, публичните лъжи и опитите за замазването им. По-лошо от това никога преди не е било и това е заключението на все повече кръгове във Вашингтон“, отбелязва в анализа си ръководителят на базирания в американската столица мозъчен тръст д-р Билгин. Според него президентът на Турция трябва да преосмисли политиките и поведението си.

Политологът анализира отражението на резултатите от междинните избори в САЩ, където републиканците регистрират огромно превъзходство и допуска, че нова пролет в двустранните отношения е възможна.

„Това обаче е слаба утеха, защото не всички републиканци са като Джон Маккейн, който е прагматичен човек и знае значението на Турция. Той се опитва да балансира президента Обама, републиканците държат на световната сигурност, но са разочаровани от лидера на Турция и поддръжниците на Реджеп Ердоган вече се броят на пръсти. За по-голямата част от тях президентът Ердоган е човек на ислямския шериат, който оказва натиск на секуларистите, не зачита американските военни и подпомага Ислямската държава. Следователно, тези хора вече имат културен проблем. Ако американските и турските военни се сражават рамо до рамо в битката срещу джихадистите, може да се постигне успех, но Ердоган отказва такава инициатива“, коментира пред всекидневника турският политолог.

Само подобно обединение на усилията може да удовлетвори републиканците в САЩ, Обама трябва да приложи ударна стратегия върху бойците на ИДИЛ и да поиска подкрепата на Турция, пък нека тя не се намесва, продължава той. Според него Обама избягва да следва културата на републиканците на Буш, защото я смята за неправилна, но с толкова бавно мислене той не работи много.

„Два месеца траят бомбардировките над ИДИЛ, но няма никакъв резултат. Сега обмислят нови проекти за действия. В момента е налице липса на желание за алианс, което не е за пръв път. Републиканците са в напрегнат период – началото на управлението на Партията на справедливостта и развитието беше успешно, а стратегическото партньорство се случи. Това ниво обаче е отминало. Никой във Вашингтон вече не рискува да защитава Турция, няма нормален човек, който би се хвърлил в това и да каже, че Америка се нуждае от хора като Ердоган. И никой в САЩ вече не може да твърди, че Турция има демократично правителство. Преди 2-3 години всеки искаше да се възползва от приятелството с Турция, сега обаче алармите звънят. През последната година редакциите изписаха най-тежките си публикации. Преди това не беше се случвало. Има дори и призиви Турция да бъде изключена от НАТО“, казва политологът д-р Билгин.

Той акцентира и на факта, че републиканците в САЩ и турските лидери в един момент са сближили позиции по отношение признаването на арменския геноцид, а въпросът стои напълно открит и в Конгреса на САЩ. Според него републиканците имат прекрасната възможност да прокарат положителна резолюция и геноцидът да бъде признат, въпреки страховете на Турция от евентуални искания за компенсации. „Този проблем трябва да бъде решен и това ще се случи през 2015 г. Ситуацията в Конгреса в момента е много благоприятна, предния път само един глас не достигна, за да стане факт арменският закон. Това ще повлияе и на американо-турските отношения, но мисля, че Турция се готви да се спусне надолу. Но тя трябва да признае миналото, макар че наля тонове пари в отричането на арменския въпрос. Обществата и в Армения, и в Турция вече много се умориха от протакането“, подчертава д-р Билгин.

Според него обаче не само републиканците, но и демократите в САЩ са гневни на Ердоган, а разривът е дошъл около протестните демонстрации срещу решението за парка Гези в Истанбул. „Все по-проблемно е възприятието за Ердоган като държавен лидер. В САЩ е трудно да бъде защитен този вид режим. Турция загуби основната си визия като стабилен и доверен партньор на САЩ, кризата на доверието към Ердоган е сериозна. Огромно е разочарованието и от властващата корупция по висшите етажи на властта, както и от намесата на държавата в съдебната власт“, заключава президентът на мозъчния тръст за политически анализи д-р Билгин. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Политолог: Анкара остана без приятели и без доверие