По-близо до Москва и по-далеч от Брюксел

| от |

Ние споделяме становището на унгарското ръководство относно изграждането на конструктивен диалог, съвместно реализиране на планираните значителни инвестиционни проекти”, каза Путин на церемония в Кремъл, на която новият унгарски посланик връчи акредитивните си писма.

По думите му, Русия смята Будапеща за „един от най-важните политически, търговски и икономически партньори”.

Високопоставен унгарски официален представител коментира пред Ройтерс, че страната има за цел да започне да изгражда своята част от руския газопровод „Южен поток” през следващата година.

На обратното мнение са Брюксел и Вашингтон, които наложиха санкции на руски граждани и компании във връзка с Украйна, като според тях тръбопроводът укрепва енергийното влияние на Кремъл над Източна Европа. Те се опасяват, че подкрепата на Будапеща за проекта е знак, че Унгария се е насочила обратно към орбитата на Русия.

Унгарският външен министър Петер Сиярто също даде оптимистичен тон, след разговори в сряда в Москва със своя руски колега Сергей Лавров, призовавайки за възстановяване на „прагматичното, взаимно полезно сътрудничество между Европа и Русия”.

Сиярто многозначително заяви, че тръбопровода „Южен поток” ще допринесе за енергийната сигурност в Централна и Източна Европа.

Възхвала от Москва

Западът наложи санкциите, след като Русия анексира Крим през март и ги затегна заради руската подкрепа за сепаратистите в Източна Украйна. Будапеща заяви, че ще спазва санкциите и ще се придържа към суверенитета на Украйна.

Но въпреки това спря да транспортира газ към Украйна, което помагаше на Киев да избягва руската блокада, а и подписа договор за 10 млрд. евро за строителството руска атомна електроцентрала.

Премиерът Виктор Орбан каа, че той не връща Унгария в орбитата на Москва, която упражняваше значителна власт когато страната беше част от Съветския блок. Вместо това Орбан казва, че той е прагматичен, след като Русия е главен търговски партньор на Унгария извън 28-членния Европейски съюз. Допитванията показват, че мнозинството унгарци са съгласни с неговата политика.

„Нашата обща задача е да предотвратим разделянето на Европа и да предотвратим ситуация, при която ние имаме врагове, а не съюзници, в Европа”, каза Сиярто.

Лавров каза, че е основателно всяка държава да следва „първо и главно своите национални интереси”, хвалейки Унгария, че не насърчава „русофобските” политики в ЕС и НАТО./Reuters/Фокус

 
 
Коментарите са изключени за По-близо до Москва и по-далеч от Брюксел