Перспективите на рублата: сдържаният оптимизъм

| от |

Рублата укрепва след рекорден спад. В началото на търговете в сряда, 17 декември, доларът поевтиня с повече от една рубла, а еврото – с повече от две рубли, пише Гласът на Русия . Перспективата е радостна, но остава въпросът: какво ще стане утре с руската валута? Мненията на експертите се разминават, но те са единодушни в едно: няма фундаментални поводи за паника.

След извънредното решение на Руската централна банка (РЦБ) да увеличи основната лихва до 17% рублата показа най-сериозния спад от дефолтната 1998 г. В средата на деня доларът скочи до 80,1 рубли, а еврото струваше по-скъпо от сто. В рамките на деня скоковете на курса стигаха до 30 рубли. Вярно, вечерта обстановката малко се стабилизира и рублата компенсира част от загубите си.
Трябва да отбележим, че засега РЦБ действа вярно, може да се каже – по канон, казва анализаторът Максим Осадчи.
-РЦБ действа абсолютно вярно. Когато се задава такава мощна девалвация, трябва да й се противостои, сдържайки паричната маса, повишавайки основната лихва. Но трябва да се действа твърдо. 17% са значителни и пазарът реагира по съответен начин.

Проблемът е, че мерките на РЦБ са добри само за руските играчи, казва директорът на аналитичния департамент на инвестиционната компания „Регион” Валери Вайсберг.
-Най-вероятно, играта срещу руската рубла е свързана с действията на нерезидентите, които активно играят срещу нашата валута. Методите, които предприе РЦБ, действат за местните играчи – банките, финансовите компании, бизнеса. А за чужденците те изобщо не действат.
И все пак, дори при такава активност на „нерезидентите” изход има. РЦБ има инструменти, за да стабилизира ситуацията, убеден е водещият анализатор на агенция „Финмаркет” Андрей Лусников.
-Според мен трябва да се увеличи интервенцията. Сумите, които РЦБ предлагаше през последните седмици на пазара, явно не са в състояние да удовлетворят търсенето на валута. В случай на по-съществени интервенции, мисля, че РЦБ може напълно да спре покачването на долара и еврото, падането на рублата.
Още по-оптимистично гледат на перспективите на рублата анализаторите на компания „ВТБ Капитал”. Според тях на 16 декември руската валута показа минимуми и по-нататък няма да поевтинява. „Увеличаването на основната лихва направи рублата една от най-високодоходните валути в света. Покрай това, стабилизирането на валутния пазар трябва да помогне за началото на периода на плащане на данъците”, – казва се в обзорния доклад на „ВТБ Капитал”.
Според оценка на анализаторите на ВТБ дори при цена на петрола сорт Urals от 40 долара за барел, справедливият курс на долара е 62 рубли. А текущия обменен курс на рублата съответства на сценария, в който котировките на петрола падат до 20-30 долара за барел. Така че в дългосрочна перспектива експертите очакват възстановяване на руската валута.

 
 
Коментарите са изключени за Перспективите на рублата: сдържаният оптимизъм