Първи селски интернет магазин

| от |

Една статия на Биляна Богоева от вестник Анонс, където можете да намерите редица интересни неща.

Дори и да нямате вече баба, изпод чиито сръчни ръце да излизат симпатични бурканчета с домашна лютеница, сладко и туршия, вкуса от детството можете да върнете отново благодарение на непознати хора, които правят и продават домашно приготвени консерви. Тотален хит напоследък в интернет станаха обявите за продажба на домашно приготвени компоти, сладка, лютеници, туршии, че дори и на кисело зеле. В специално създадени интернет сайтове и в социалните мрежи предприемчиви българи всекидневно пускат обяви за готовата за продажба продукция, анонсират предстоящите попълнения в асортимента, показват чрез снимки къде отглеждат зеленчуците и плодовете за консервите, как ги берат и как приготвят съдържанието на бурканите.

3289

„Ние сме 8 души на по 52-56 години, които останахме без работа в София след тридесет и кусур години трудов стаж. Нито можем да се пенсионираме, нито можем да си намерим работа с нормални доходи. След като се събрахме и се пооплакахме един на друг, решихме да викаме неволята. Оказа се, че всички имаме наследствени имоти по селата и вместо къщите да стоят пусти, а дворовете да буренясват и да стават естествени терариуми, се роди идеята, че след като София ни остави гладни, защо пък ние да не започнем да храним София“, пишат група ентусиасти от първия Селски интернет магазин в България. По-надолу подробно обясняват, че са възродили три пустеещи чифлика в три села в България. От тях към столицата вече тръгват различни консерви и продукти, произведени лично от стопаните на село. Заявки се правят по имейл. В различни категории на сайта са показани наличните продукти. Така например буркан от 400 г петмез от цели круши с орехи се продава за 4,60 лв. Допълнително е пояснено, че сладкото е направено по рецепта на Марийка Гюрова от чифлик „Живата вода“ в община Трън. Съдържа круши, крушов петмез от бяла рафинирана захар и вода, орехови ядки. Препоръчва се: „Да се яде със здраве и… да се пита за още!“

3288

На същата цена се предлага и сладко от сини сливи „по рецепта на свекърва ми Лили“. В раздел „Зеленчукови консерви“ към момента има налично само стерилизирано червено цвекло. Буркан от 500 г се продава на цена 4,50 лв. Производителите поясняват, че тази сума са плаща само ако върнете стъклен амбалаж от същия вид. В противен случай се добавя още левче за бурканче.

Същите производители обещават в социалната мрежа от началото на тази седмица да пуснат в своя селски магазин и втора партида домашна лютеница. От публикациите в магазина ясно се вижда огромният интерес към този вид консерва, но и към останалите.

3290

„Всичко, което предложихме на пазара и показахме снимки как сме го приготвили, го продадохме за нула време. Например 600 бурканчета домашно приготвена лютеница на огън в бакърена рания се продадоха за 5 минути след публикуването им в селския ни онлайн магазин. Същото се случи с всички компоти, балдъзината апетитка, лютото песто, подлютените зелени доматчета, сладкото от круши с пъпеш… В момента имаме в наличност само по десетина бурканчета от вид, които сме си заделили за нас, а телефонът ми загрява от въпроси: ще има ли още от това или онова?“, заяви д-р Даниела Давидкова – един от ентусиастите, решили да хранят столицата или поне толкова от нея, колкото може.

2924

Интернет сайтът на магазина е създаден още март тази година, но отскоро предлага домашни консерви. „Поръчват ги хора на различна възраст и с различни професии, обединени от желанието да усетят или да си припомнят истинския вкус на домашно приготвена зимнина. Най-често те са от София, Варна и Бургас“, казват производителите и поясняват, че вкусотиите по рецепти предимно от Трънско и Свищовско са в ограничени количества. Затова не могат да се изпълняват големи поръчки. За клиенти от София доставката се извършва всеки ден от 8.30 до 21.00 часа директно до дома или офиса срещу сумата от 1,50 лв. За останалите градове се изпраща по куриер с наложен платеж. Освен плодови и зеленчукови консерви онлайн магазинът предлагат също и домашни сирена, кашкавал, билки, грах, картофи и ракия. Обещават през зимата да има и мезе – пушена сланинка.

Запитана дали с това производство човек може да печели толкова, че да живее добре, д-р Давидкова отговаря: „Зависи кой какво разбира под добре. Ние поне ще можем да изкараме зимата и да си купим няколко необходими ни инструмента за работа през следващата година.“

 
 
Коментарите са изключени за Първи селски интернет магазин