Отстранен турският прокурор, разследвал корупционния скандал по върховете на властта

| от |

0,,17321545_401,00

Турският прокурор Муамер Аккаш, който обвини полицията, че е възпрепятствала разследването около корупционния скандал по върховете на властта, е отстранен от делото, предаде Ройтерс. Мотивът е, че е допуснал процедурни нарушения.

Според главния прокурор на Истанбул Туран Чолаккадъ, Аккаш е захранвал медиите с информация, а не е давал на шефовете си навременни сведения по случая. Според Аккаш обаче, му е иззето досието по случая без каквото и да било обяснение и така му е било попречено да продължи разследването. В изявлението му за медиите, упълномощеният да разследва престъпления по смисъла на Закона за борба с тероризма прокурор обяснява как на 24 декември е запознал подробно главния прокурор на Истанбул Туран Чолаккадъ и неговия заместник Октай Ердоган.

Прокурорът с изненада установява, че досието, заедно с всички решения за обиски, изземане на веществени доказателства и задържане на заподозрени лица, са му иззети и той очевидно е отстранен от разследването. Прокурор Муаммер Аккаш оповестява, че отсега нататък цялата отговорност по разследването се поема от главния републикански прокурор на Истанбул и от неговия заместник.

Премиерът Реджеп Ердоган обяви, след среща с президента Абдула Гюл, промени в кабинета, след оставките на трима министри от своето правителство.

Министрите, които подадоха оставки, са замесени в безпрецедентен финансово-политически скандал. Сред сменените министри е министърът по европейските въпроси Егемен Багъш, чието име също бе цитирано от пресата във връзка със скандала, разтърсил висшите етажи на властта в Турция. Багъш, който за момента не е обект на обвинения от страна на турското правосъдие, е сменен на поста си от депутата от управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ Мевлют Чавушоглу.

Освен Багъш, бяха сменени още министри, включително този на вътрешните работи Муамер Гюлер, на икономиката Зафер Чаглаян и на околната среда Ердоган Байрактар – тримата, подали оставки. На тяхно място Ердоган посочи досегашния помощник-държавен секретар Ефкан Ала за министър на вътрешните работи, депутата Нихат Зейбекши – за министър на икономиката и Идрис Гюлудже – на околната среда.

Вицепремиерският пост се поема от депутата от ПСР Емрула Ишлер, за министър на транспорта е назначен друг депутат от управляващата партия – Лютфи Елван. Министър на правосъдието става бившият вицепремиер Бекир Боздаг, а министър на семейството и социалната политика – Айшенур Ислам. Министерството на науката, промишлеността и технологиите се поема от Фикри Ъшък, а на спорта и младежта – от Акиф Кълъч.

„Някои мои колеги подадоха оставка във връзка със случващи се събития. Някои от тях напуснаха постовете си във връзка с предстоящите избори, на които ще се кандидатират. Някои аз сам предложих на президента“, каза Ердоган.

Турският министър на околната среда Ердоган Байрактар съобщи, че подава оставка и призова премиера Реджеп Ердоган да стори същото след скандала с разкритията за корупция. „Оттеглям се от министерския пост и напускам депутатското място“, подчерта Байрактар пред новинарската телевизия NTV и призова Ердоган също да подаде оставка. След него оставки подадоха други двама министри, свързани със скандала – на икономиката Зафер Чаглаян и на вътрешните работи Муамер Гюлер.

БГНЕС припомня, че във връзка с корупционната афера на 17 декември бяха арестувани синовете на тези трима министри. По време на въпросната полицейска операция освен министерските синове бяха арестувани и редица бизнесмени и президентът на публичния трезор „Халк банкасъ“ Сюлейман Аслан, които са обвинени за участие в крупни финансови машинации. Скандалът разтърси управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/, а премиерът и неин лидер Реджеп Ердоган обвини за този „заговор“ могъщо религиозно братство, което някога беше съюзник на ПСР.

Сблъсъци избухнаха между турската полиция и част от 5-те хиляди демонстранти, събрали се в Истанбул с искане на оставката на премиера Реджеп Ердоган.

Силите на реда използваха сълзотворен газ, за да разпръснат протестиращите в квартал Кадикьой в азиатската част на мегаполиса.

Според турски медии други антиправителствени демонстрации е имало в истанбулския квартал Бешикташ в близост до офисите на премиера в европейската част на града, както и в столицата Анкара и в западния град Измир.

 
 
Коментарите са изключени за Отстранен турският прокурор, разследвал корупционния скандал по върховете на властта

Повече информация Виж всички