Олимпиадата приключи за Григор след загуба от Чилич

| от TennisKafe.com |

Григор Димитров ни обнадежди, че може да придаде нов курс на сезона си с добро представяне в Торонто, само че на олимпийските игри в Рио де Жанейро отново показа добре познатите слабости и след нестабилно представяне от сервис и сериозен брой непредизвикани грешки загуби от Марин Чилич на старта с 1-6 4-6.

Въпреки своите 198-сантиметра, Чилич определено можеше да бъде наречен „късата клечка“ за съперник в първи кръг и Григор бързо се убеди в този факт. Две непредизвикани грешки от форхенд на хърватина рано-рано дадоха брейкбол на Димитров, само че световният №14 заби ас за 40-40 и с още две поредни точки откри резултата в мача. Огледална ситуация се получи на сервис на българина, само че Чилич материализира точката за пробив с ретур на линията, а после експресно затвърди и след 11 минути на корта, вече водеше с 3-0 гейма.

Григор започна с непредизвикана грешка задължително за спечелване подаване след почивката, но с класно воле и хубав сервис обърна до 40-15. Българинът обаче лекомислено подцени следващите две точки и резултатът бързо стигна до предимство за Чилич. Димитров го заличи с хубав сервис и дори имаше геймбол, но си позволи да не завърши точката при опразнен корт. Чилич го наказа с брутален форхенд в движение на линията, а след това българинът незнайно защо потърси със слайс отново по-силната страна на хърватина, който пласира абсолютно същия удар и пак намери линията за 4-0 гейма.

Димитров успя единствено да запише почетен гейм, но след 12 непредизвикани грешки (срещу 5 за Чилич), първият сет отиде на сметката на хърватина с 6-1. Григор спечели едва 46% от точките след първи сервис, докато този процент за световния №14 беше 80.

В началото на втората част Григор бързо показа, че е способен да промени играта си и потегли с уверен гейм на 15. Българинът най-после парира форхенда по диагонала на Чилич с бекхенд уинър по правата и поведе с 30-15 в подаването на съперника. Димитров започна и да използва по-мъдро слайс бекхенда си без да изпада в твърде дефанзивна позиция и по подобие на откриващия сет получи ранен брейкбол. Българинът изигра точката твърде пасивно и в крайна сметка потърси отчаяна къса топка, която не прескочи мрежата, а Чилич изравни геймовета за 1-1.

При 2-2 Димитров спокойно поведе с 30-0 на свой сервис, само че последваха три прекрасни ретура на Чилич и изведнъж хърватинът получи брейкбол, който най-добрият ни тенисист сам реализира с пресилен форхенд.

До края Григор не успя да постави шампиона от US Open 2014 под сериозно напрежение и Чилич сравнително спокойно удържаше подаванията си до крайното 6-1 6-4. В последното си подаване хърватинът заби 4 аса и приключи битката за 63 минути.