Оборище се превърна в рай на музиката и усмихнатите хора

| от |

Столичната ул. „Оборище“ се превърна в рай на музиката, танците, коктейлите и усмихнатите хора, благодарение на поредното издание на „София диша“, предаде репортер на БГНЕС.

Вървейки си по една обикновена улица, каквато е „Оборище“, изведнъж тя вече не ви се струва толкова обикновена както вчера или онзи ден. На всяка крачка ви очаква приключение, няма ги бибиткащите нервни шофьори. Те са заменени от щандове за разнообразни бири, кюфтенца, сладки изкушения, кът за децата, играчки, килими, място за направа на временни татуировки, лятно музикално училище, красиви ръчно изработени бижута и какво ли още не. По пътя си ще срещнете клоуни, танцуващи пред тълпи от хора млади изпълнители или певци.

Изпълнителният директор на фондация „София диша“ Суни Данаджъ разказа за БГНЕС, че днешното издание на събитието е посветено на музиката и танците. Поканени са млади групи, за да изпълнят парчетата си на сцената на фестивала, както и различни формации, които представят репетиции с пиано и китара, вокални изпълнения, и суинг танци.

Групата PSS (Pimp Switch Sequence), която ще закрие вечерта е от млади изпълнители, които тепърва прохождат в музикалния бизнес. Освен това, разказа Данаджъ, се е оказало, че в София много хора се занимават с hand made (ръчно изработени) аксесоари. На тазгодишното издание организаторите дават шанс всяка седмица на различни творци да могат да представят творенията си.

Днес ще представим електронна музика, тъй като навсякъде беше обявено, че ще има рок, суинг и други стилове. Ние ще се погрижим да вкараме малко по-алтернативна музика за по-млада аудитория, заяви Калоян Русинов, познат като DJ Kalu. Мисията на него и екипа му е да стигнат до повече хора, като в следващите часове ще се опитат да го направят, пускайки хаос и техно.

„София диша“ всяка година дава възможност на много хора да покажат с какво се занимават и да излязат на светло. Като DJ, смятам, че няма нищо по-хубаво от една отворена платформа, за да се стига до повече хора, добави младият изпълнител. Според него, обаче самата община и жителите на града трябва да станат по-отворени към по-шумни и нестандартни събития, за да се могат те да се случват естествено.

На щанда на Елена Габова, която е изпълнителен директор на фирма „Кремона-България Казанлък“, има преподавател по класическа китара, който обръща внимание на всеки един, който желае да пробва как се свири на този инструмент. Елена представя и красивите си ръчно изработени класически китари. Цените им са в зависимост от това дали са за начинаещи или професионални музиканти и започват от около 270 лв. и стигат до 1500 лв.

Стойко Ангелов, пък е един от хората, които представят ръчно изработени чаши от порцелан на фондация „Арте“. Част от приходите се отделят за реализацията на проекти на нови автори и художници. Със сигурност столицата ни има нужда от поне едно подобно събитие веднъж в месеца. Хората харесват „София диша“, защото могат да се разхождат свободно по улиците, които обикновено са натоварени с трафик и да се запознават с много творци. На нашия щанд е пълно с усмивки, защото всеки намира нещо за себе си, добави Ангелов.

Накрая точно преди да стигнете до голямата сцена на фестивала ви очаква и кухнята или „Караван китчен“ на Владимир Петров и Рори Милър. В нея те готвят интересни неща с локални продукти. Предлагат коктейли със свежи плодове, лимонада, мохито. Освен класическото мохито, обаче на щанда на Рори и Владимир може да се освежите с боровинково такова, както и с малинов шприц, който се прави с малиново вино. Двамата предлагат и тортила с черен боб и кориандър, супа от диня с българско сирене и таратор. Рори Милър обяснява, че бъдещите им планове включват закупуване на каравана, в която да готвят хубави неща и да обиколят цяла България.

Идеята на фестивала „София диша“ освен подкрепа за кандидатурата на София за европейска столица на културата е и фестивалните дни да дават прекрасни емоции и изживяване на хората. Всеки един подобен формат е добре за София за развиване на културата. Това не са чужди формати, навсякъде по света има, не е нищо лошо, чуждо, уникално или оригинално, просто трябва да го адаптираме в нашата среда, добавя Суни Данаджъ.

Програмата на фестивала продължава до 22.00 часа./ БГНЕС

https://twitter.com/NINANO4/status/503569437271027713/

 
 
Коментарите са изключени за Оборище се превърна в рай на музиката и усмихнатите хора