Новото лице на София – Зона 2 (снимки)

| от |

Преди дни бяха обявени резултатите от конкурса за зоните в централната градска част на София, които ще бъдат обновени. За четирите обособени позиции – бяха премирани по три проекта, като архитектурните екипи, които са ги изготвили и класирани на първо място – ще трябва и да ги реализират.

14_PAGE_IDEA_07_2

Вчера (29.02) ви представихме първата зона, а днес с от А.Д.А архитектс представя Втората зона. А тя обхваща ул. „Граф Игнатиев”, ул. „Солунска”, ул. „6 септември”, ул. „Ген. Паренсов”, ул. „Цар Шишман”, пл. „П. Р. Славейков”, пл. „Гарибалди”, пл. „Патриарх Евтимий” и градината пред храма „Св. Св. Седмочисленици”.

Площите са свързани с много важна комуникация и обществен транспорт, а те не могат да бъдат радикално премахнати, но с балансиране на различни мерки, които са свързани с ограничаване на трафика и трамвайното движение и акцентиране върху пресечните точки между комуникации и пешеходни потоци, се цели драматично подобряване на условията за пешеходно пространство.

Обхвата на задачата и нейната значимост, физическата ѝ големина както и сравнително компактните срокове, в които трябваше да се реши задачата, предполагат наистина доста голям екип от специалисти да синергират, за да може да се постигне резултат. Това, което споменахме наистина включва едни от най-значимите публични пространства в центъра на София, които в голяма степен задават облика на центъра в София. С огромен потенциал са пространствата, много живи със много характер, със изключителна автентичност. Именно това бяха отправните точки, от които ние стартирахме нашия проект. Със много проблеми същевременно, казва арх. Иво Панталеев.

23_PAGE_IDEA_08_3

Проблемите са основно свързани със загубата единствено в ниския план, напластяване през последните 20 години по един неформален, спонтанен начин на много – ние ги кръстихме – визуални и физически замърсители, които затрудняват движението, затрудняват възприятието на средата и въобще създават едно усещане за хаотичност, което не е специфично за същинския център на един европейски град, още повече столица.

13_PAGE_IDEA_07_1

Десет архитектурни идеи са тези, чрез които студиото осъществява нашето намерението, а то е свързано с целта тези пространства, да се превърнат в не пешеходни, а преобладаващо пешеходни, защото те са свързани с много важна комуникация, обществен транспорт, които не могат да бъдат радикално премахнати. „Но ние със балансиране на различни мерки, които са свързани на първо място с ограничаването на трафика, с ограничаване на трамвайното движение, което сигурно ще е един от основните конфликти за една пешеходна зона със акцентиране върху пресечните точки между комуникации, пешеходни потоци, ние смятаме, че драматично подобряваме условията за пешеходно пространство“.

От студиото се опитват да ограничат драстично паркирането, особено произволното паркиране, което се осъществява с момента в тези зони. Много съществено е устройването на т.нар. споделени пространства, съществения пример за това е ул. „Шишман“.
14_PAGE_IDEA_07_2

„Всички добре знаем как в тези няколко дни на събитието „София диша“ „Шишман“ се превръща в наистина едно много жизнено, живо, великолепно пространство, така че споделено пространство означава със определени средства на дизайна и на регулирането „Шишман“ помещава в мирно съжителство и леките коли, и пешеходците, и велосипедистите. Това смятаме е една от съществените ни идеи“.

От А.Д.А архитектс са направили подробен анализ на всеки конкретен пункт, където са натрупани, неправомерно контейнери за отпадъци, реклами, пълно е с препятствия от типа на стопове, който са в линията на пешеходно преминаване,. Съществен е и подходът по отношение на двата пазара. Те са приети от софиянци в известен, но в много голяма степен те са превърнали в бариери, които негативно действат на пространството на „Славейков“, както и разделят на практика „Граф Игнатиев“ от градинката на „Св. Седмочисленици“, „така че ние смятаме, че те биха могли да бъдат преструктурирани, в много голяма степен редуцирани, а зеленчуковият пазар да бъде със временно ползване т.е. по начина, по който има практика в немалко европейски градове“, коментира идеите арх. Панталеев.

22_PAGE_IDEA_08_2

Много детайлно отношение към зелените площи. Прилагат се много специфични методи те да се подобрят, да се увеличат. Отново цялостна подмяна на ниския план и на дизайна. Идеята е по подобие на добрите примери от Централна Европа преди всичко „Граф Игнатиев“, да се превърне в равностойна по своето въздействие, значение пешеходна улица на „Витошка“, дори с много по –голямо разнообразие и интересни пространства.

 
 
Коментарите са изключени за Новото лице на София – Зона 2 (снимки)