Новото лице на френските надежди

| от |

Новият премиер на Франция е един от най-популярните политици в страната, включително и заради недотам коректните си изявления по адрес на мигранти и роми. В собствената си партия обаче той е оспорван, предава Дойче веле. Кой е Манюел Валс?

Manuel-Valls_2868387b

Досегашният френски министър на вътрешните работи Манюел Валс ще трябва да спасява неблагополучния президент Франсоа Оланд. 51-годишният Валс се ползва с името на трудолюбив, амбициозен и пробивен политик. „Франсоа Оланд си избра един доста оспорван политик. Но той е единственият, който все още се ползва с доверието на френския народ“, казва политологът Хенрик Утерведе от Института за германско-френски изследвания в Лудвигсбург. Според него Манюел Валс е най-популярният политик в досегашното френско правителство.

Манюел Валс навлиза в политиката съвсем млад. Едва 17-годишен, синът на испански мигранти, става член на Социалистическата партия на Франция. Валс е привърженик на „Втората левица“ – движение, което подкрепя социалдемократическите идеи. Валс подкрепя Мишел Рокар, вътрешнопартийния конкурент на Франсоа Митеран. След военната си служба, следва история в Сорбоната и впоследствие бързо се издига в партийната йерархия. През 90-те години на миналия век той е говорител на тогавашния премиер Лионел Жоспен. През 2001 година става кмет на Еври в близост до Париж. Година по-късно вече е депутат в Националното събрание.

През 2009 година се кандидатира на вътрешнопартийните избори за президентския пост. Макар да губи борбата, той определено успява да спечели внимание и интерес. По време на предизборната президентска кампания през 2012 година Валс е говорител на Франсоа Оланд и допринася съществено за изборния му успех. Оланд впоследствие му се отблагодари с ключовия пост на министър на вътрешните работи.

Консервативен социалист

За разлика от предшественика си Айро, чието правителство бе обвинявано в колебливост и хаотичност, в лицето на Манюел Валс французите виждат един действен политик. Той минава за човек на реда и закона. Като вътрешен министър си спечели симпатиите на много французи заради енергичните си изяви по време на катастрофи и полицейски акции. А с твърдия си курс по отношение на нелегалните мигранти стана любимец на традиционно консервативното вътрешно министерство. В същото време обаче си спечели врагове сред левицата.

Обидните изявления на Валс срещу роми накараха правозащитни организации да го обвинят в подбуждане към расова омраза. ЕС също отправи предупреждение към френския вътрешен министър. На голяма част от френските граждани обаче се харесаха думите на Валс по адрес на мигрантите и ромите. „Той е много амбициозен и енергичен политик, който не се страхува да говори открито, дори и това да не е политически коректно“, казва политологът Хенрик Утерведе. Може би точно поради тази причина Валс често е ставал причина и за вътрешнополитически раздори.

Манюел Валс е представител на консервативното крило в Социалистическата партия. Той смята, че постиженията на лявата политика като 35-часовата работна седмица или възможността за пенсиониране на 60 години, нямат бъдеще. Валс с удоволствие би зачеркнал думата „социализъм“ от името и от програмата на партията си. Всичко това го превръща в по-скоро нетипичен представител на левицата. „Въпреки това бъдещият премиер има способността да се налага в собствената партия“, казва Норберт Вагнер от фондация „Конрад Аденауер“ в Париж.

Шансове за президентски пост

Манюел Валс става премиер на една държава, затънала в криза. Безработицата във Франция надминава 10 процента. Държавният дълг възлиза на повече от 90 процента от БВП. Новият премиер е натоварен с трудната задача да изпълнява непопулярния сред левицата „Пакт на отговорност“, обявен от президента Оланд. Този пакт предвижда данъчни облекчения за бизнеса, в замяна на които да се разкрият нови работни места. Новото правителство ще трябва да намали и държавния дълг на страната.

Тази задача става още по-трудна на фона на всеобщите очаквания за намиране на възможно най-социално решение на проблемите. „В този смисъл Франция се нуждае от стабилен политик, който не се страхува от критика и насрещен вятър, защото новият курс е оспорван сред левицата, а и сред голяма част от лявоориентираните френски избиратели“, казва Хенрик Утерведе.

Евентуален успех на амбициозния Валс би могъл обаче да застраши и позициите на президента Франсоа Оланд. Норберт Вагнер от фондация „Конрад Аденауер“ смята, че Валс ще използва времето си като премиер, за да влезе в играта за президентските избори през 2017 година. „Ако популярността на Оланд продължи да пада, Валс със сигурност ще се възполза от своя шанс“, казва еспертът.

 
 
Коментарите са изключени за Новото лице на френските надежди