Новият китайски лек танк: За какво е нужен той?

| от |

20h_01121746

Появилите се през последните месеци допълнителни снимки на китайския лек танк ново поколение доказват, че той вече в значителни количества постъпва в частите на Китайската националноосвободителна армия на служба в планинските райони в западната част на Китай.

Става дума за единствения в съвременния свят сериен неплаващ лек танк, който е предназначен да изпълнява ролята на основен боен танк в районите със сложна местност. Новият танк трябва да замени старите неплаващи леки танкове тип 62, които бяха обикновени и евтини машини със слаба броня и въоръжение. Новият танк, напротив, има твърде сложна и оригинална конструкция. Например ходовата му част е съвършено оригинална и не се среща в другите образци на китайската техника. Като цяло тази машина като стойност напълно може да бъде сравнена с пълноценен основен боен танк. Създаването и изпитанията й трябва да са отнели значителни ресурси и време.

Възниква въпросът: Защо Китай е предприел реализирането на такъв проект, който няма аналог в света. Лекият танк едва ли принципно превъзхожда по въоръжение бойната машина на пехотата WZ502G. Несъмнено той има по-силна защита, но дали печалбата ще е достатъчно голяма, за да оправдае разходите за създаването на съвършено нов образец техника? При тегло около 30 тона срещу приблизително 50 тона при основните бойни танкове той пак ще им отстъпва по защитеност. Опасността от страна на пехотните противоракетни ракетни комплекси, артилериите и авиационните средства за поразяване ще са валидни за него, също както и за основните бойни танкове в равнинен терен.

От друга страна, е известно, че Индия също разглежда възможности да придобие леки танкове за планинските си войски, а в миналото неуспешно се опитваше да разработи такива колесни танкове БМП-1. Вероятно точно това е бил и единият от мотивите на китайските конструктори да разработят новата бойна машина.

В Русия най-близкият аналог на китайския танк е 125-милиметровото самоходно противотанково оръдие „Спрут-СД”, което се произвежда в малки количества от 2005 г. (произведени са около 40 броя). В сравнение с китайския аналог самоходното оръдие „Спрут-СД” има по-мощно въоръжение и по-малко тегло (18 тона). То е способно да преодолява водни препятствия и може да се транспортира по въздух. Разбира се, защитата на „Спрут-СД” е много по-слаба, отколкото на китайската машина, а квалификацията „самоходно противотанково оръдие” говори, че тактическото му използване ще изглежда по друг начин. При това „Спрут-СД” използва модифицирано шаси на бойните десантни машини БМД.

 
 
Коментарите са изключени за Новият китайски лек танк: За какво е нужен той?