Ноле срази Федерер за четвърта титла в Лондон

| от chronicle.bg |

Новак Джокович завърши перфектния сезон по перфектния начин и се превърна в първия тенисист в историята с четири поредни титла от финалния Мастърс на ATP след категорично 6-3 6-4 над Роджър Федерер. Световният №1 посвети победата над най-големия си съперник през сезона на своя треньор Борис Бекер, който днес празнува рожден ден.

Джокович се нахвърли върху бекхенда на съперника от първите секунди и след грешка на Федерер получи брейкпойнт още в откриващия гейм на мача. Маестрото надигра световния №1 в напрегната размяна от основната линия, за да го заличи и удържа подаването си. Роджър на свой ред си подсигури точка за пробив, но отново запрати удара си в мрежата и резултатът стана 1-1.

Геймовете ставаха все по-напрегнати и при 30-30 Джокович оспорва решението на един от съдиите по линиите, който отсъди първия сервис на Федерер като добър. „Ястребовото око“ обаче не беше на същото мнение и Ноле получи шанс да играе на втори начален удар на съперника. Точката беше повече от ключова по много причини, защото статистиката сочи, че когато Федерер взима поне 50% от разиграванията на втори сервис, той е записал 20 успеха в 22 мача срещу сърбина.

Случаят обаче не беше такъв и световният №1 заслужи нов брейкбол, след като наказа колебливо излизане на мрежата на Маестрото с брилянтен бекхенд минаващ удар. Федерер заби още един форхенд в аут и пробивът за 1-2 беше факт. Роджър продължи да поддържа напрежението, но Джокович отговаряше с шампионско хладнокръвие.

При 2-1 и 30-30 заби два страхотни сервиса, за да направи 3-1. При 3-2 изостана с 0-30 и обърна с три поредни точки, след което изящен бекхенд по правата на Федерер направи резултата 40-40 и швейцарецът дори стигна до брейкбол, след като този път минаващият удар на Ноле излезе в аут. Джокович обаче продължи да настоява с атаките по бекхенда на съперника и отново успя да измъкне гейма за 4-2.

новак джокович, роджър федерер, лондон

Маестрото показа, че не е имунизиран срещу напрежението и при 3-5 неусетно изостана с 15-40. Федерер трябваше да играе брейкболите на втори сервис, като и в двата случая избра идентични атаки към мрежата и отговори на лобовете на Ноле с бекхенд смачове от световна класа, само че при 30-40 световният №1 изигра точката по-умно и затвори един почти перфектен за него сет с пробив за 6-3.

Тактическата битка и дебненето за най-малката грешка на съперника взе връх до 4-3 за Джокович, когато сърбинът нанесе няколко унищожителни удара по самочувствието на Федерер и стигна до 0-40. Маестрото някак намери изход от тази ситуация и оцеля в мача за 4-4. Новак обаче подуши кръв, взе подаването си на нула и си заработи два мачбола в следващия сервис на швейцареца и при последния вдигна победоносно ръце.