НАТО: “Без излишни провокации“

| от |

НАТО иска да защити по-добре източните си страни-членки срещу евентуална руска агресия. В същото време обаче не иска да загуби и Русия като свой партньор, пише Дойче веле. Въпросът е как да се постигне този баланс?

0,,17680288_403,00

Руската анексия на полуостров Крим промени Европа. НАТО замрази сътрудничество си с Русия и се подготвя за евентуална руска агресия срещу свои съюзници. „Подобно нещо доскоро беше немислимо“, заяви германската министърка на отбраната Урсула фон дер Лайен на срещата на Съвета на НАТО в Брюксел /3.6. 2014/. Според генералния секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен дълго време конструктивните и отговорни действия на Русия са играели важна роля за укрепване на сигурността и стабилността в евроатлантическото пространство, но днес Москва отново застрашава Европа. „Русия показа, че е готова да употреби военна сила, да прекроява граници, да поставя нови разделителни черти в Европа и да дестабилизира суверенни нации в преследването на собствени геополитически цели“, допълни Андрес Фог Расмусен.

По-дееспособен, по-бърз, по-гъвкав

Андерс Фог Расмусен смята, че Алиансът трябва да стане по-дееспособен, по-бърз и по-гъвкав, за да може да реагира на бързото увеличаване на числеността на руските войски по външните граници на НАТО. Генералният секретар на НАТО заяви, че системата за колективна отбрана на Алианса остава непроменена. „Нито един от съюзниците няма да бъде оставен сам“, подчерта Расмусен. Най-вече източните страни-членки на НАТО като Полша и балтийските държави, намирали се преди под съветско господство, се опасяват от евентуална руска агресия срещу тях.

Алиансът вече засили контрола над въздушното пространство на тези страни. Германия, Полша и Дания възнамеряват да увеличат числеността на натовския корпус „Североизток“ в Шчечин. Този корпус отговаря за планирането и провеждането на военни учения и операции. Американците обаче предлагат доста по-радикални мерки от тези. По време на посещението си във Варшава американският президент Барак Обама обяви цял пакет от мерки за сигурност на източните страни-членки на НАТО на стойност от 1 милиард долара. Предвижда се изпращането на войници и съветници.

Без излишни провокации

Някои от източноевропейските страни-членки на НАТО настояват за трайното разполагане на военни подразделения на тяхна територия като един вид възпираща марка. Досега НАТО се съобразяваше с Русия и не предприемаше подобни стъпки. Държави като САЩ и Германия и днес са против подобна мярка Германската министърка на отбраната увери източните съюзници от НАТО, че могат да разчитат на безусловната солидарност на Запада. Според нея обаче трябва да бъде намерен точен баланс между самочувствие и благоразумие. Независимо от демонстрацията на военна готовност от страна на НАТО, Германия и другите членове на Алианса не искат излишно да провокират Русия. „Алиансът е заинтересован от сътрудничество, а не от конфронтация“, подчерта Урсула фон дер Лайен. Спазвайки тази стратегия, НАТО поддържа разностранни връзки с Украйна, но избягва да говори за евентуално по-сетнешно членство на страната в Алианса.

Временен конфликт или нова ера

В средите на НАТО все още се спори, дали ситуацията по сигурността в Европа се е променила трайно или не. Мнозина се надяват, че кризата е само временна. Затова и Алиансът няма да променя стратегията си. Преди години той се преориентира от чистата отбрана на отделни страни-членки към изпълнението на кризисни мисии по цял свят. Едното не изключва другото, смята британският министър на отбраната Филип Хамънд. „Ние трябва да сме в състояние да реагираме на всички заплахи, независимо дали идват от Изток, от нестабилни държави някъде по света или от международния тероризъм“, зави той.

Колебливи европейци, щедри американци

Големият въпрос е как да бъде осъществено това, и най-вече финансово? Повечето страни-членки на НАТО съкратиха военните се разходи през последните години. Затова САЩ и генералният секретар на НАТО Расмусен не спират да проглушават ушите на съюзническите правителства с настоявания за повече средства за отбрана. С щедрия си пакет от мерки за сигурността на източните страни-членки, САЩ увеличиха натиска над останалите съюзници. Във всеки случай украинската криза дава тласък за дълбоки реформи на НАТО.

 
 
Коментарите са изключени за НАТО: “Без излишни провокации“