Най-дългата американска война струва 1 трилион долара

| от |

Джоф Дайер и Клои Сорвино, Файненшъл Таймс

Войната в Афганистан, най-дългият отвъдморски конфликт в американската история, струва на американския данъкоплатец почти 1 трилиона долара и ще изисква още няколко стотици милиарда.

Това показват изчисления на „Файненшъл Таймс“ и независими източници.

Около 80% от тези разходи за конфликта в Афганистан са направени през мандата на президента Барак Обама, който силно увеличи присъствието на американската армия, след като дойде на власт през 2009 г.

Огромните разходи за 13-годишния конфликт, които никога не са представяни в подробности от правителството, ще засилят ширещия се скептицизъм в САЩ по отношение на войната. Според проучванията на общественото мнение повечето американци смятат, че войната е лоша идея.

Предвид факта, че войната в Ирак коства вече 1,7 трилиона долара, цената на конфликта в Афганистан е важен фактор мнозинството американци и администрацията на Обама да не одобряват военна намеса в други части на света, включително и повторно изпращане на войски в Ирак.

Организацията на Джон Сопко, който е генерален инспектор за възстановяването на Ирак, посочва, че повече от 100 милиарда долара са похарчени за проекти вътре в страната. Според Сопко „милиарди долари“ от тези фондове са пропилени или откраднати по проекти, които често нямат смисъл предвид ситуацията в Афганистан. „Ние просто не можем отново да загубим това количество пари. Американският народ няма да се примири с това“, казва той. Според Сопко заради инфлацията сумата, която САЩ са похарчили за реконструкция в Афганистан, е повече от цената на Плана Маршал за възстановяване на Западна Европа след Втората световна война.

„Отново и отново аз попадам на хора от Американската агенция за международно развитие, държавата и Пентагона, които мислят, че са в Канзас, а не в Афганистан. Моите одитори ми говорят за планове за разходи, а аз отговарям: „Измисляте си, сякаш е „Алиса в страната на чудесата“, казва Сопко.

Военната операция на НАТО в Афганистан, която започна скоро след атентата на 11 септември 2001 г. под командването на САЩ, ще приключи към края на декември. Бунтът на талибаните остава жив, макар че те вече не контролират големи градове.

Съгласно сегашните планове около 10 000 американски войници ще останат в Афганистан до 2016 г., макар че администрацията е под силен натиск да увеличи присъствието си поради притесненията за нарастващата съпротива на талибаните след заминаването на американците. От 2001 г. насам правителството отпусна 765 млрд долара за войната в Афганистан. По-голямата част от тези средства са от Министерството на отбраната, но също и от държавния департамент.

Според Раян Едуардс от Градския университет в Ню Йорк, парите за финансирането на войните в Ирак и в Афганистан са на заем, а САЩ вече са изплатили лихва в размер на 260 млн. долара от дълга за войната. Според изчисленията на „Файненшъл Таймс“ на базата на отпуснатите средства 125 млрд долара от тези разходи за лихви са отделени за конфликта в Афганистан.

Отгоре на всичко има вече направени медицински разходи за войници, които вече не са част от армията. Икономистката от Харвард Линда Билмс е направила задълбочено изследване на разходите за война. Според нея медицинските разходи за ветерани от войните в Ирак и Афганистан досега достигат 134 млрд. долара. Тя казва, че е невъзможно да се оцени колко от тези разходи са свързани с Афганистан, защото една трета от войниците са изпълнявали мисии и в двата конфликта, а и посттравматичният стрес обикновено е резултат от поредица събития, а не от един инцидент.

Конфликтът в Афганистан доведе до увеличение на публичните разходи, които за важни, но трудни за изолиране. Освен отделно финансиране тази война след 2001 г. получи и „базов“ бюджет от Пентагона, който покрива всички разходи.

Предвид политическото напрежение около войните, разходите за здравеопазване, които плащат служещите в армията, остават ниски, а това предизвиква скок на разходите от страна на Пентагона, като в същото време заплатите бяха увеличени заради инфлацията. От 2001 г. базовият бюджет на Министерството на отбраната се е увеличил с 1,3 трилиона повече в сравнение с прогнозите преди 11 септември.

Разходите за войната в Афганистан вероятно ще възлязат на още стотици милиарди долари. Пентагонът заяви, че иска финансиране в размер на 120 млрд за периода 2016-19 г. за операции в Афганистан, макар че техният размер зависи от бъдещата мисия, която Белият дом одобри.

Освен допълнителните плащания на лихви, разходите за здравеопазване ще започнат да се увеличават драстично, особено след като ветераните от войната достигнат 60-годишна възраст и започнат да се възползват от повече медицински услуги.

Проф. Билмс предвижда, че бъдещите медицински разходи и разходите за инвалидност за ветераните от войните в Афганистан и Ирак ще достигнат 836 млрд долара през идните десетилетия. Парите за двете войни ще бъдат прибавени към разходите за пенсии от Пентагона: системата за военни пенсии има неизплатен пасив от 1,27 трилиона долара и се очаква да се увеличат до 2,72 трилиона до 2034 г.

„Мръсната тайна относно тази война е, че Пентагонът или някой друг в правителството не могат да кажат колко в действителност струва тази война“, казва представител на администрацията./БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Най-дългата американска война струва 1 трилион долара