Мумифицираните папагали на Чили

| от |

Още преди 900 години хората в Южна Америка са транспортирали папагали и червен ара през Андите до в Северно Чили, където в крайна сметка пъстрите птички са били мумифицирани.

Както Джак Гай съобщава за CNN, изследователи наскоро анализират останки от птици, открити на места в чилийската пустиня Атакама – най-сухата в света. Естествената среда на екзотичните птици е много по-влажния климат на Амазонка, на около 500 километра. Изводите на екипа са публикувани наскоро в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.

Calogero Santoro, Universidad de Tarapacá, and José Capriles, Penn State

Водещият автор Хосе М. Каприлес, антрополог от държавния университет в Пен, казва пред CNN, че периодът, от който са мумифицираните птици, е между 1100 и 1450 г. сл. Хр., когато се наблюдава подем в търговията в региона – кервани с лами пренасят множество стоки по планините Анди.

„Фактът, че живите птици са си проправили път през Андите, високи повече от 3 000 метра, е невероятен“, казва Каприлес. „Те трябва да бъдат транспортирани през огромни степи, студено време и труден терен до Атакама. И трябва да останат живи.“

Каприлес и неговите колеги правят проучване на останки от птиците, включително мумии и пера, поместени в няколко музея в района, съобщава Брукс Хейс за UPI. Те откриват, че птиците се хранят по същия начин като фермерите, които са ги придобили, показвайки, че животните са живели в новите си домове за значителен период от време.

Мумифицираните птици обикновено се намират в човешки гробове, много от тях в гробище в Пика – оазисна общност, която служи като търговски център.

Повечето от птичките са мумифицирани между падането на империята Тиуанаку, която е държала властта в района векове наред, и възхода на инките, отбелязва Джошуа Рап Лърн за New Scientist. Въз основа на по-ранни изследвания, новото проучване показва, че маршрутите на керваните са останали непокътнати, дори когато регионът се разделя политически между по-малките местни сили.

Транспортирането на птици през такъв суров терен отразява уменията на хората, ръководили тези каравани.

„Това изисква задълбочени познания за екологията на птиците в техните родни територии, техните домове и да може да бъдат поддържани в тези дълги пътувания“, казва Каприлес пред New Scientist.

Много от птиците са мумифицирани с широко отворени уста и стърчащи езици. Други пък са с разперени крилата, сякаш са в полет.

„Нямаме абсолютно никаква представа защо са били мумифицирани по този начин“, казва Каприлес в изявлението. „Изглежда, че са изкормени през клоаката им (общ отделителен и репродуктивен отвор), което е помогнало за запазването им. Много често те са увити в текстил или торби.“

Антропологът добавя, че хората може да са гледали птиците като екзотични домашни любимци, чиито пера са високо ценени заради използването им в шапки и прически.

„Някои от тези птици не са имали щастлив живот“, казва Каприлес. „Те са били гледани, само за да произвеждат пера и техните пера са били изтръгвани веднага щом пораснат.“

Atacama

Пустинята Атакама е пустинно плато в Южна Америка, обхващащо ивица земя от 1600 км на тихоокеанското крайбрежие, западно от Андите. Пустинята Атакама е най-сухата неполярна пустиня в света, както и единствената истинска пустиня, която получава по-малко валежи от полярните. Региона е използван като място за симулации на експедиции до Марс. Според изчисленията пустинята Атакама заема 105 000 кв км или 128 000 кв км, ако се включат и безплодните долни склонове на Андите.

Cordillera de los Andes

Андите са най-дългата континентална планинска верига в света, образувайки непрекъсната планинска зона по западния край на Южна Америка. Обхватът на веригата е около 7000 км дължина, 200 до 700 км широчина и средна височина от около 4000 м. Андите се простират от север на юг през седем южноамерикански държави: Венецуела, Колумбия, Еквадор, Перу, Боливия, Чили и Аржентина.

Върхът Чимборасо в еквадорските Анди е по-далеч от центъра на Земята, отколкото което и да е друго място на земната повърхност, поради екваториалната изпъкналост, произтичаща от въртенето на Земята. Най-високите вулкани в света са в Андите, включително Охос дел Саладо на границата между Чили и Аржентина, който се издига на 6 893 м.

Южният участък на Андите е дъждовен и хладен, централният участък е сух. Северните Анди обикновено са дъждовни, със средна температура от 18 градуса в Колумбия. Известно е, че климатът се променя драстично на доста кратки разстояния. Тропическите гори съществуват само на километри от покрития със сняг връх Котопакси.

Ara macao -Fort Worth Zoo-8

Червената ара обитават влажни низини субтропични дъждовни гори, открити гори, речни ръбове и савани.

 
 
Коментарите са изключени за Мумифицираните папагали на Чили