Москва не успява да спре обезценяването на рублата

| от |

Финансова криза в Русия – за два дни рублата се обезцени с над 20%. Кремъл обвинява за обезценяването спекуланти и Запада. Днес Централната банка обяви мерки и в последните два часа рублата повиши курса си спрямо долара и еврото. Въпреки това руснаците се редят пред банки и обменни бюра, за да купят валута, предава Нова телевизия.

В магазините за техника се образуваха огромни опашки от хора, които бързат да вземат стоки, преди парите им да се обезценят. Как ще усетим в България крахът на рублата – ще поскъпнат ли руските стоки и ще пострада ли бизнесът у нас?

Заради срива на рублата експерти в туризма предвиждат над 50 млн. евро загуби в бранша през следващата година. Икономисти обаче смятат, че големи отражения върху нашата икономика може и да няма, но ако ситуацията се овладее скоро.

Догодина туризмът ни очаква 120 000 руски туристи по-малко. Още това лято е отчетен 10-процентов спад – руснаците си поръчвали по-малко екстри и почивали по-кратко.

„Няма да виждаме онези руснаци, които виждахме преди години. Трябва да сме готови за такава криза, няма да се размине, въпросът не е дали, а кога”, обясни Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.

Според икономистите, страната ни ще усети срива на рублата и в износа на лекарства, машини и автомобилни части. Но ако се овладее спадът, отражението върху България ще е малко.

„По-големият въпрос според мен е, доколко обезценката е въпрос на пазарни процеси или фундаментални проблеми на руската икономика. По-скоро съм склонна да подкрепя второто – че това е просто проявление на сериозните дълбоки проблеми на руската икономика и в този смисъл се опасявам, че ефектите няма да бъдат краткосрочни и няма да бъде овладяно в следващите няколко седмици”, смята Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

Някои от нашите обменни бюра махнаха надписа си за „курс купува”. Но ако дойдат клиенти – ще купуват.

„От сутринта само един човек е питал. – А купихте ли му ги? – Той не ги носеше. Само питаше защо се движи така курса и дали ще ходи още надолу”, обясни Силвия Гълъбова, служител в чейндж бюро.

Отговорите търсят и търговците в магазини за руски стоки. Обещават дори и да има колебания в цените, те да не са резки. Въпреки спада на руската рубла, цените на водката и сельодката няма да разочароват българските потребители в магазина.

„Следващата година очакваме промяна на цената даже от януари месец”, обяснява Максим Кармалак, управител на магазин за руски стоки.

Поскъпване търговците допускат, например, на бонбоните. Но не и на водката.

„Там положението е много добре, поне за момента”, допълва Максим Кармалак.

Поне засега не можем да предвидим косвените ефекти върху икономиката ни заради рублата. Но надежда има, защото в руските договори отдавна са навлезли и доларовите разплащания.

Руската валута се е обезценила с около 50 на сто от началото на годината. Това принуди правителството на страната да занижи прогнозите си за икономически растеж за следващата година.

Ако спадът продължи, България ще усети ефектите през следващите месеци.

 
 
Коментарите са изключени за Москва не успява да спре обезценяването на рублата