Москов: С електронната здравна карта се спира разговорът „Няма талон“

| от |

Носителството на този електронен индификатор – здравна карта ще прави вашия уникален ход в електронната система на здравеопазването – това означава край на разговора „Няма талон“.

Това заяви министърът на здравеопазването д-р Петър Москов, предаде репортер на БГНЕС.

Москов даде пример с възрастни хора с хронични заболявания, които в електронната си здравна карта ще имат лимит за прегледи и изследвания, но ако тези хора имат проблем с тези лимити, то те ще могат да договорят такива пакети през доброволен здравен фонд.

С мерките, които предприема, Москов твърди, че статутът на здравноосигурените „ще ни прави различни от неосигурените, когато се срещнат със системата“. „Ние не отиваме на цял пакет, свързан с редукция на някакви други базови човешки права. Имало е всякакви идеи – да не могат да излизат от България, да не могат да си купят кола и т.н.“, каза Москов. Срещата със системата при нужда от здравеопазване при здравноосигурения и здравно неосигурения ще бъде много различна.

Социално слабите са здравно осигурени по българското законодателство, отговори министърът, попитан от БГНЕС с какви карти ще разполагат бедните и социално слаби хора, които са неосигурени. „Част от философията на това да притежавате индивидуалната си идентификация на здравноосигурен е свързана не просто с това контролът, прозрачността върху това какво се случва и какви разходи се случват върху вас, а е свързан с това да бъдете носител на право. Това е стара наша обща идея, свързана с възможността да оформим пакети за доболнична помощ, които да бъдат индивидуализирани в рамките на солидарния фонд“, каза министърът на здравеопазването.

На друг въпрос, свързан със 100-те милиона европейски пари за апаратура за онкоболни пациенти, които държавата ни загуби, министър Москов отговори, че изискването, което Агенцията за обществени поръчки и съответно европейските институции са представили от МЗ да имат сертификати за необходимост и уникалност на апаратурата, са били оспорени от средите на лъчетерапевтите в България. Москов разказа хронологията на това какво се е случило. През октомври месец от средства, неоползотворени от европейските фондове към МЗ се отправя искане от МРР за възможност за усвояване от неусвоени по тези и по други програми преди това 100 млн. лв. Условието е времево най-вече. То е свързано с това, до средата на месец декември – 10 декември да има сключени договори по реализацията на тези пари и да има междинно финансиране. Това означава изключително бързи и може би неконвенционални методи, по които да се работи. Началото на този процес се поставя от министър Ненков, които отиват към възможности за процедура за пряко договаряне – единствената възможност. „Откритата процедура по ЗОП, която тече месеци, означава, че ние губим тези пари завинаги. Пряко договаряне за медицинска апаратура е възможно единствено и само при ясни доказателства, че тя е уникална, т.е. не изисква процедура, при която се сравняват характеристиките на няколко вида сходна апаратура, което отнема месеци. Целта на това нещо е усвояването на тези пари в полза на това българските граждани да имат такава апаратура. Имаме становище на националните консултанти от април месец, че например киберножът представлява уникална апаратура, затова и от екипа на МЗ са били спокойни и са приели този риск със сигурността, че имат тези становище. За може да усвоим тези пари и да имаме такава апаратура, заради която средно по 100 човека на месец български граждани ходят в момента в Турция“, каза министър Москов и посочи, че подписва за тях ежедневно финансиране от фонда за лечение в чужбина. Според него не се получило обединението между всички институции, което е било решаващо за изпълнението на поръчката.

Друг акцент от концепцията за реформа в здравеопазването бе посочен от зам.-министъра на здравеопазването д-р Ваньо Шарков: Всеки български студент ще може да специализира безплатно. „Идеята, върху която работим, изглежда по следния начин: всеки студент, който е завършил медицина може да започне на трудов договор в лечебно заведение, в което той си избере. След което избира специалностите, които са подадени от лечебните заведения в страната, избира си университет, в който да специализира, избира си курсове, които да посещава, те могат да бъдат платени от болницата, в която той работи, а някои от курсовете могат да се поемат и от държавата“, каза Шарков.

До края на месеца екипът на МЗ ще внесе целия план за реформи в здравеопазването в парламента. Спешната помощ и електронното здравно управление са приоритетите, с които започва да работи Министерството на здравеопазването. Следващата седмица екипът на МЗ ще има готова концепция за развитие на спешната помощ, която ще бъде внесена за приемане от Министерски съвет.

Москов представи своите трима зам.-министри – д-р Ваньо Шарков, с ресор медицински дейности, управление при кризи, медицинско образование и провеждане на обществени поръчки. Зам.-министър д-р Адам Персенски, с ресор администриране международни проекти, европейска координация, промоция,превенция и контрол, свързан на здравето, действия, свързани с лекарствени продукти, включително ваксини. Зам.-министър д-р Бойко Пенков, с ресори електронни управление и лекарствена политика най-общо. Началник на кабинета Руслана Петрова. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Москов: С електронната здравна карта се спира разговорът „Няма талон“