Мобилно приложение превръща смартфоните в детектори на космически лъчи

| от |

Изследовател от Университета на Уисконсин в САЩ е създал мобилно приложение, което превръща смартфоните в детектори на космически лъчи, работещи по подобие на инструментите във високотехнологичните обсерватории и скъпо оборудваните лаборатории, пише Gizmag. Космическите лъчения, за които се смята, че се генерират от черни дупки и звездни трансформации, се носят през галактиката с невероятна скорост. Когато проникнат в атмосферата на Земята, те се сблъскват с молекули кислород и азот и се превръщат в рентгенови лъчи, електрони и мезони с електрически заряд.

Тези мезони от своя страна се разпадат на муони, много от които достигат до земната повърхност и могат да бъдат засечени. На базата на засечените муони, с помощта на специални методи за математически изчисления, може да се установят интензитета и обема на космическите лъчи, които са ги произвели. “Приложението превръща телефона в детектор на високоенергийни частици”, казва Джъстин Ванденбрук, учен от Уисконския университет. “Програмата използва принципите, които се прилагат при мащабни експерименти”, допълва той. Приложението функционира, като използва камерата на смартфона като детектор. Камерите на повечето мобилни устройства използват технология, благодарение на която сблъсъкът със светлинни частици активизира пиксели. Когато частицата е муон, тя оставя специфична следа, която може да се запише, съхрани и да се анализира от приложението.

За да се превърне телефонът в детектор на космически лъчи, трябва да се свали приложението, наречено DECO, а обективът на камерата да се затъмни с непрозрачна лепенка. Тя изолира видимите лъчи, за да се увеличи вероятността засечените въздействия да са муони или други невидими лъчения. Следващата крачка е приложението да се настрои и телефонът да се остави с камерата нагоре. Устройството може да се остави и в чекмедже или под легло, тъй като частиците с висока енергия преминават през повечето материали. Оставен така, смартфонът засича и записва както космическите лъчи, така и друга радиоактивност. Приложението е създадено основно с образователни цели, но Вандербрук се надява, че ако голям брой неизползвани устройства бъдат превърнати в детектори, проекът може да привлече интереса на научните среди. / Агенция Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Мобилно приложение превръща смартфоните в детектори на космически лъчи