Меси и ФИФА в центъра на най-големия скандал с офшорките

| от chronicle.bg |

Най-голямата звезда във футбола Лионел Меси се оказа сред богаташите, укривали пари в офшорни сметки в Панама, при това в компанията президента на Русия Владимир Путин и сериозна група политически лидери от цял свят.

Информацията, изтекла от Panama Papers освен, че разкри Меси, осветли и поредния финансов скандал във ФИФА, където на бял свят излязоха нови конфликти на интереси, подплатени с милиони долари.

Оказа се, че Меси и баща му Хорхе Хорасио са трупали пари в Панама във фирмата Mega Star Enterprises, която е регистрирана там от Mossack Fonseca – четвъртта по големина юридическа компания в света, която се занимава с офшорки.

При изтичането на информация се прави уговорката, че притежаването на офшорна компания не е незаконно, но ситуацията с Меси и баща му е меко казано деликатна, тъй като двамата в момента са подсъдими в Испания по дело за данъчни измами. В този случай става въпрос за симулирана сделка да продажба на имидж правата на Меси на кухи компании в Уругвай и Белиз. И двамата отричат участие в тази схема и твърдят, че за това е виновен бившият финансов съветник на Меси. Хорсе Хорасио Меси пък вече направи доброволно плащане в размер на 5 милиона евро, за да постигне помирение с данъчните.

Mega Star Enterprises не е тема по делото в Испания, а преди почти 2 седмици баща и син Меси отказаха коментар по тази тема.

Меси обаче не е единственият футболист, замесен в скандала.

Леонардо Уйоа – нападателят на сензацията във Висшата лига Лестър – докато още е бил играч на Сан Лоренцо в Аржентина, е подписал договор за рекламните си права с фирмата Jump Drive Sport Rights LLC – компания, регистрирана в Ню Йорк.

По документи, собствениците на компанията не са хора, а две компании, базирани в Самоа. Адвокат на Jump Drive е бил Хосе Мануел Гарсия Осуна, бизнесмен, който в момента е съден за данъчни измами в Испания.

Според информацията на Международния консорциум на разследващите журналисти (МКРЖ), Осуна не е водил стриктно документация, когато е сключвал сделки за рекламните права на Уйоа, както и когато футболистът е бил трансфериран от един отбор в друг.

Иван Заморано, бившият чилийски футболист, пък е основал своя компания – Fut Bam – на Вирджинските о-ви, където данъчната ставка е 0. Fut Bam е преотстъпила рекламните права върху Заморано на Реал (Мадрид) – през 1992 г., когато футболистът премина в „белия балет” – за сумата от 1,3 млн. долара: Fut Bam е трябвало да получи (по документи) около 300 000 долара през 1993 г. и по още 330 00 долара на година за времето между 1994 и 1996 г.

Габриел Хайнце – още един бивш играч на Реал, както и на Манчестър Юнайтед – е създал Galena Mills Corp. през 2005 г., докато още бе на „Олд Трафорд”. Компанията също е била базирана на Вирджинските о-ви. В същата година Хайнце подписва договор за 1 млн. долара с Puma, а парите са минавали през офшорната компания. Договорът му с Puma приключва през 2008 г., когато аржентинецът премина в Реал. Разследването на МКРЖ показва, че Хайнце е имал и сметка в швейцарската банка UBS.

Що се отнася до ФИФА, тук кашата е доста по-сериозна. Става въпрос за проблеми в Етичната комисия на ФИФА, която трябваше да изчисти имиджа на футболната централа, която стана символ на корупцията при управлението на Сеп Блатер, който с президента на УЕФА Мишел Платини са отстранени от футбола заради незаконни плащания.

Panama Papers разкри, че са налице връзки между Хуан Педро Дамиани, уругвайски адвокат и дългогодишен член на Етичната комисия, и Еуженио Фигуередо, който е бивш вицепрезидент на ФИФА. Двамата са поддържали оживени бизнес отношения, което поставя под въпрос работата на Етичната комисия и нейните решения.

Дамиани и неговата кантора са свързани с над 200 офшорни компании, регистрирани с помощта на Mossack Fonseca, още едно действие, което не е незаконно, но липсата на прозрачност при бизнес действията е основание за сериозни притеснения. Няколко от тези компании са свързани с Фигуередо, който миналата година беше арестуван в Цюрих и обвинен в участие в корупционна схема за 110 милиона долара, а сега става ясно, че Дамиани и Фигуередо са поддържали бизнес отношения от 2002 година насам. Освен това Дамиани е уредил създаването на компания в Панама, чрез която сънародникът му Фигуередо да може да дава заеми на различни спортни институции. През февруари 2015 Дамиани иска от Mossack Fonseca да даде специални правомощия на съпругата на Фигуередо за управлението на компанията Gilson Overseas SA, чиято дейност вече се разследва. По-малко от 4 месеца по-късно Фигуередо е изключен от Етичната комисия на ФИФА.

През юни 2015 Фигуередо все още е собственик на тази компания, а всичките седем компании, с които той има връзки се оказват представлявани от фирмата на Дамиани, като пет от тях действат до края на 2015 година.

Сега Дамиани ще трябва да обясни пред ФИФА как се е стигнало дотам, че той да представлява офшорните финансови интереси на бивш високопоставен служител на световната централа, обвинен в корупция. Нещо, което е несъвместимо с работата му в Етичната комисия, която вече започна разследване на действията на адвоката. Комисията беше съставена през 2003 и редовно се използваше от Сеп Блатер за разчистване на сметки с политическите му противници във ФИФА, а поредните разкрития няма да подобрят имиджа й.

 
 
Коментарите са изключени за Меси и ФИФА в центъра на най-големия скандал с офшорките