Ледена стена по пътя на радиацията

| от |

Fukushima Daiichi Nuclear Power StationВ Япония в АЕЦ „Фукушима-1” започнали да създават изкуствена замръзналост. Това трябва да защити океана от радиоактивни почвени води.

Първи етап ще стане поставянето на стоманени тръби на дълбочина до 30 метра. След това по тези тръби ще започнат да пускат специално охладена течност, която, както се надяват конструкторите, ще позволи в почвата да бъде създадена своего рода „стена от лед” по пътя на радиацията.

Три години след аварията в японската АЕЦ в резултат от голямо земетресение и последвало след него цунами, ядрените реактори продължават да изпускат радиация. Експерти отбелязват, че това може да прерасне в истинска катастрофа, ако не бъде спряно продължаващото в централата изтичане на радиоактивна вода. За да бъде спряно изтичането на радиоактивна вода от аварийната централа, японците планират да замразят земята около повредените реактори. С тази цел на дълбочина 30 метра под земята ще бъдат прокарани тръби с течен азот. Строителството на гигантски подземен хладилник, разбира се, е красива идея, но това няма да реши напълно проблема с изтичането на радиоактивна вода, смята генералният директор на Фонда за национална енергийна сигурност Константин Симонов:

– Стена от лед – това е красива идея, но всеки човек, който много, или малко е наясно с процесите на радиоактивните излъчвания, разбира, че ледът не може да защити от изтичане на радиоактивни отпадъци. Необходимо е централата да бъде напълно консервирана.

Сега равнището на радиация в централата и околностите й е толкова голямо, че за броени часове може да убие човек. Съдържанието на радиоактивни вещества в пробите на водата, които били взети на 18 януари в техническия кладенец, разположен на територията на втори енергиен блок на „Фукушима-1”, достигнало около 3 млн. бекерела на литър течност при норма 150 бекерела.

Експертите сериозно са обезпокоени от факта, че техническият кладенец, откъдето взели проби на водата, се намира само на 40 метра от крайбрежието. Това означава, че не е изключено попадане на радиоактивна вода в Тихи океан. Вече почти половината риба, която обитава в околностите на „Фукушима-1”, съдържа опасни метали. И това не е всичко. Неотдавна следи от химически съединения от аварийната АЕЦ били фиксирани в китове и риби на хиляди километри от централата.

В самата Япония представят нещата така, че всичко е под контрол, дори твърдят, че проблемите в централата няма да попречат на провеждането на олимпиада 2020 година в Токио. При това японците забравят за прогнозата на експертите – за отстраняване на последиците от аварията ще бъдат необходими минимум 40 години. Какво може да стане през това време е трудно дори да си представим. Специалистите са убедени, че Страната на изгряващото слънце едва ли ще се справи с този изключително сложен проблем без международна програма по спасяване на „Фукушима-1”.
Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Ледена стена по пътя на радиацията