КС махна таксата от 20% върху приходите на ВЕИ

| от |

Конституционният съд (КС) отмени въведената от парламента през януари такса от 20% върху приходите на слънчевите и вятърните централи, предаде репортер на БГНЕС.

„Конституционният съд в заседание на 31 юли 2014 г. се произнесе с решение по конституционно дело № 1/2014 г.С решението Съдът обявява за противоконституционни § 6, т. 2 и 3 от Заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. (ДВ, бр. 109/2013 г.), с които са създадени чл. 35а, ал. 1, 2 и 3; чл. 35б, ал. 1, 2, 3 и 4; чл. 35в, ал. 1, 2 и 3 и чл. 73, ал. 1, 2, 3 и 4 от Закона за енергията от възобновяеми източници (ДВ, бр. 35/2011 г., посл. изм. и доп., ДВ, бр. 109/2013 г.)“, заявиха от съда.

Решението е подкрепено от 10 конституционни съдии. Пълният текст на решението ще бъде публикуван по-късно в сайта на Конституционния съд, уточниха от съда.

Решението беше приветствано от компаниите, работещи в бранша на ВЕИ технологиите. Това решение няма да доведе до преодоляване на кризата в българската енергетика, която беше предизвикана от бързоразрастващия се сектор на ВЕИ. В периода 2011-2012 правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ разрешиха на ВЕИ компаниите да изградят мощности за около 1000 мегавата, с което България преизпълни предварително с няколко години по-рано изискването на Европейския съюз. Брюксел нареди 16% от тока, произвеждан в страните от ЕС, да бъде от ВЕИ. Но това равнище трябваше да бъде достигнато едва през 2016, а не по-рано, както направи правителството на ГЕРБ. В резултат на тези необмислени действия българската енергетика беше дисбалансирана. Тя не беше в състояние да поеме този бум на нововъведени вятърни и слънчеви централи, чийто ток е многократно по-скъп от този, произвеждан в държавните АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица Изток – 2“. Електричеството от ВЕИ трябваше да се изкупува първо и на много високи цени. Това се отрази в крайната цена на енергийния микс – токът за гражданите и промишлеността поскъпна драстично. В същото време се спираше работата на държавните АЕЦ и ТЕЦ, а Маришкият въгледобивен комплекс беше изправен на ръба на фалита. Хиляди миньори и техните семейства в района на Стара Загора бяха изправени пред бедност и безработица. Това наложи да се вземат спешни мерки от министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, за да се отпуши производството на евтин ток. Една от мерките на кабинета беше и въвеждането на таксата от 20% върху ВЕИ, за да има повече справедливост.

Проблемът със скъпия ток от ВЕИ не е само български, но и проблем с европейски измерения. В Германия бурното развитие на ВЕИ енергетиката изправи големите производства в химическия и металургичен отрасъл пред сериозни проблеми. Представители на тежката индустрия дори заплашиха правителството на канцлера Ангела Меркел с преместване на производства в страни, в които електричеството е евтино. Сходна е и ситуацията във Великобритания, където десетки хора починаха през миналата година от студ – просто защото не можеха да си плащат високите сметки за ток. Неслучайно Лейбъристката партия обяви, че ако дойде на власт ще замрази сметките за електричество и газ за най-малко 2 години. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за КС махна таксата от 20% върху приходите на ВЕИ