Китай: За да се подобри качеството на въздуха, са необходими нови технологии

| от |

Законодателите и политическите съветници призоваха за използването на нови технологии в битката със замърсяването на въздуха в Китай. Това тяхно заявление бе направено на фона на предстоящите тестове с безпилотен самолет, проектиран да чисти смога, съобщи Чайна дейли.

Beijing Mask

„Науката и технологиите играят важна роля за намаляването на замърсяването“, каза Уан Сянчао, изследовател в Шанхайския институт по оптика и фина механика към Китайската академия на науките. Той е член и на Националния комитет на Китайската народна политическа консултативна конференция, главният политически консултативен орган на страната.

„След като се определи източникът на замърсяването, ние можем да прибегнем до съвременните технологии, които могат ефективно да помогнат за предотвратяването и намаляването на рисковете, предизвикани от смога.“, каза той. Уан призова колегите си учени да се съсредоточат в изобретяването на по-икономични и ефективни начини за пречистването на въздуха.

Китайският председател Си Дзинпин и премиерът Ли Къцян в разговорите си с депутатите от Националния народен конгрес, висшият законодателен орган на страната, повториха тревогата си за околната среда и замърсяването на въздуха. Пред депутати от провинция Гуандун и Шанхай вчера, Си повдигна въпроса за показанията на ФПЧ 2.5 в двата района, като призова местните власти да направят въздушни филтри, предаде Радио Китай.

Фините прахови частици 2.5 са частици във въздуха, по-малки от 2.5 микрометра, които се счита, че са най-опасни за здравето на хората.

Ли Къцян каза пред депутати от провинция Шандун, че към проблема с ФПЧ 2.5 трябва да се подходи с твърди мерки и поиска превозните средства, които силно замърсяват въздуха, да бъдат спрени. В своя доклад за работата на правителството, изнесен в сряда, китайският премиер каза, че правителството ще „обяви война“ на замърсяването. Това негово изказване бе направено на фона на съобщението, че китайските авиодизайнери подготвят тестов полет на безпилотния самолет SYW-1, за да проверят дали той може да чисти смога.

Безпилотният летателен апарат с парашут бе разработен и произведен от „AVIC Aerospace“, филиал на Китайската авиационна корпорация (AVIC). Той ще направи първите си тестове за разпръскване на смога на летището или пристанището в гр. Нинбо, провинция Джъдзян, каза Ма Юншън, представител на Националния народен конгрес и председател на „AVIC Aerospace“.

Ма каза, че безпилотният самолет се контролира и поддържа лесно. Той е направил над 100 часа изпитателни полети и ще разпръсква химикали, които замразяват замърсителите, което ги кара да паднат на земята. Новият безпилотен самолет намалява разходите с 90% в сравнение със самолетите, които са били използвани за разпръскването на смога в продължение на няколко години.

Новото изобретение може да превозва 80 кг от разпръскващите смога химикали и да остане във въздуха три часа, казаха от компанията производител. Новият модел, който разработват, ще е в състояние да поеме 700 кг химикали. Той ще може да се използва и в селското стопанство, при бедствия и въздушно картографиране.

Цао Сянхун, член на Китайския народен консултативен съвет и директор на Техническия комитет за национални петролни продукти и стандартизация каза, че напредналите технологии могат да помогнат за намаляването на сярата и съдържанието на азот във въглищата. „Китай се учи и въвежда чуждестранни технологии, за да помогне за подобряването на качеството на въздуха“, каза той.

Власите в Пекин обмислят мерки за облекчаване на замърсяването, като предизвикват изкуствен дъжд, например. Доказано е, че изкуствените валежи са един от начините да се разпръсне замърсяването и да се подобри качеството на въздуха за кратко, каза У Джъхуей, заместник-директор на метеорологичното бюро на провинция Хъбей.

„На 26 февруари, ние използвахме ракети за разбиване на облак, за да предизвикаме дъжд и да намалим замърсяването в гр. Шъдзяджуан по-бързо.“, каза той, добавяйки, че мярката е намалила нивата на ФПЧ 2.5 от изключително опасните 500 до 145. Този метод се използва за контрол на замърсяването в провинцията от началото на 2013г.

Някои еколози изразиха загриженост във връзка с вторичното замърсяване и предупредиха, че манипулирането на времето няма да реши цялостно и дългосрочно проблема.

Фън Юнфън, основател на пекинската неправителствена организация „Green Beagle“(зелен полицай), казва, че пускането на химически вещества, които съдържат сребърен йодид, с цел да се предизвика изкуствен дъжд, е много вероятно да замърсят почвата и водата. Според него по-добре да се изработи стратегия за авариен план, а до манипулиране на времето да се прибегне само, когато всички други варианти са изчерпани.

 
 
Коментарите са изключени за Китай: За да се подобри качеството на въздуха, са необходими нови технологии