Китай се стреми към МКС

| от |

Китайски организации предложиха на ”Роскосмос” да проведат редица съвместни проекти на Международната космическа станция (МКС).

Представени са над десет проекта, включително и такива, които предвиждат дълго пребиваване на китайските специалисти на борда на МКС. Някои са достатъчно оригинални.

Например има предложение да бъде изпитана в орбита ефективността на традиционната китайска медицина: според някои предположения тя ще помогне за справянето с негативните последици от пребиваването в безтегловност. Проектите са предадени за експертиза в институтите на Руската академия на науките.

Интересът на Китай към МКС е напълно закономерен, – казва член-кореспондентът на Руската академия на космонавтиката Андрей Ионин:

„Китайците току-що започнаха да строят собствена орбитална станция и многогодишният опит за създаване на такива конструкции, въплътен в МКС, би им бил много полезен.Човек, дори който току-що се готви за полет до МКС, все едно подробно се запознава със станцията, регламентите на взаимодействие, методиките за поддържане на организма на дълги полети. Това в Китай засега го няма. Смятам, че има смисъл Русия да сключва толкова мащабни сделки само при условие, че Китай ще строи орбиталната си станция с нейно участие.“

Плановете на Русия и Китай за съвместното използване на МКС, дори да става дума само за руския сегмент, може да срещне нееднозначна реакция от страна на основния партньор на Русия за МКС – САЩ. Защото американците от през 90-те г. на миналия век блокираха участието на Китай в проекта на МКС. Ако говорим конкретно за американската НАСА, то отношенията на ведомството с китайските граждани са доста враждебни. Всички помнят инцидента с давност година и половина, когато китайски сътрудник на НАСА бе арестуван при опит да изнесе от САЩ компютър със секретна информация. След това Конгресът на САЩ прие закон, с който се забранява на представителите на Китай да се намират на териториите на които и да е подразделения на НАСА. А сега нека да помислим: как ще реагират американските партньори на намерението на Русия да включи в екипажа китайски тайконавт? Вариантите могат да бъдат различни.

От „Роскосмос” смятат, например, че САЩ няма да започнат да възразяват, че китайски специалист ще посети МКС в средносрочна перспектива. Тъкмо сега се съгласуват програмите за използване на МКС до 2020 г. и на подготвителния етап винаги има място за компромиси.

Тази година отношенията между Русия и Китай в сферата на космоса съществено се активираха, особено след като Западът въведе санкции срещу Русия, включващи забрана за предоставяне на технологии. Според заявлението на вицепрезидента на китайската държавна промишлена корпорация «Great Wall» Чжао Чунчао китайските власти са готови да снемат всички ограничения за износ на аерокосмически комплектуващи изделия в Русия с цел осигуряване на взаимодействие с руските партньори./Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Китай се стреми към МКС