Ким Чен Ун няма да бъде изправен пред съда

| от |

Тази седмица Европейският съюз и Япония се опитаха да привлекат Ким Чен Ун и други ръководители на Северна Корея към съда за нарушения на правата на човека, но опитът се провали.

Комитетът на ООН по социални и хуманитарни въпроси гласува против внесения от Европейския съюз и Япония проект на резолюция за привличане на властите на КНДР към отговорност по обвинение в мащабни нарушения на правата на човека. В основата на проекта са залегнали данни на доклада на комисията на ООН за разследване на нарушенията на правата на човека в Северна Корея. В него се казва, че оставянето без храна, изтезанията, принудителните аборти, робският труд и масовите убийства са станали обикновен начин за разправа със затворници в КНДР.

Резолюцията беше подкрепена от 111 страни. 19 държави, в това число Русия, Беларус, Китай и Сирия, гласуваха против, 55 се въздържаха. По този начин проектът не бе приет.

Пхенян, естествено, с възмущение отхвърли обвиненията. Руски експерти също изразяват съмнение в достоверността на доклада. Ето мнението на руския ориенталист Александър Воронцов:

– Никой не спори, че КНДР не е демократична страна. Там има затворници, има и лагери. През последните години там бе проведена чистка на военния и политически елит, но за някакви репресии спрямо обикновени граждани през последните години не съм чувал. Относно доклада на комисията на ООН, неговите автори не са посещавали КНДР и всичките им изводи се основават върху разкази на бегълци, чиято информираност и обективност предизвиква определени съмнения.

Експертът Андрей Иванов се отнася с разбиране към възмущението на севернокорейците:

– Инициатор на новата кампания срещу Пхенян са, по всяка вероятност, САЩ, на които много не им харесва, че ръководството на КНДР дръзко продължава да създава ядрено оръжие и балистични ракети с голяма далечина, като не иска да следва примера на лидерите на Ирак и Либия, повярвали на западните обещания и се отказали от оръжията за масово поразяване. Не им харесва и това, че Пхенян настойчиво търси пътища за подобряване на отношенията със Сеул, където все по-сериозно се замислят за необходимост от поправяне на грешките. Русия също планира да активизира сътрудничеството и с двете корейски държави, което може да спомогне за сериозно нормализиране на положението на Корейския полуостров. Изглежда, че тази перспектива не се харесва много на Вашингтон. Той иска да получи оправдание за „хуманитарна интервенция“ против тирана, или поне да дискредитира в очите на световната общност опитите на Москва и Сеул да изведат Пхенян от изолацията и да го насочат по пътя на реформите.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Ким Чен Ун няма да бъде изправен пред съда