Каталуния – референдум на всяка цена?

| от |

Каталунският президент Артур Мас възнамерява да проведе референдум за отцепване от Испания, въпреки че парламентът в Мадрид не дава съгласието си за допитването. Мас обаче няма никакво намерение да се откаже от плана си, пише Дойче веле.

Catalan-independence

Щандовете за цветя на площад Каталуния в центъра на Барселона се обагрени в тъмночервено. Именно от Каталуния тръгва и известният по цял свят обичай на 23 април хората да си подаряват червени рози и книги. В този край на Испания обаче розите отдавна са станали и символ на политически убеждения. На площад Каталуния ги продават завити във фолио с цветовете на каталунското знаме или дори украсени допълнително със звезда, която трябва да символизира искането за независимост.

„На 9 ноември каталунците ще могат да гласуват на референдум за отцепването от Испания“, казва гордо Рохер Фернандес пред своя щанд за цветя. „Хората таят големи надежди. Но не вярвам да се стигне до сериозни промени. Ние си знаем как функционира икономическата система“, добавя той.

Срещу конституцията?

Все още не е ясно обаче дали изобщо ще се стигне до референдум. Преди около две седмици испанският Конституционен съд обяви „проекта за самоопределение на Каталуния“ за незаконен. Съдът постанови, че референдумът е нарушение на демократичната конституция на страната. Тя гарантира на регионите закрила на автономните им права, само че в нея се говори за неделима Испания, чийто суверен са всички испанци, а не само една част от тях.

В началото на април парламентът в Мадрид отказа да разреши провеждането на референдум за независимостта на Каталуния. Каталунският президент Артур Мас обаче заяви, че няма да се откаже от плановете си. Каталунските институции щели да проучат законовите рамки, за да намерят начин да осъществят референдума на 9 ноември, ако това не е възможно на базата на испанското законодателство.

Добре за Каталуния, добре и за Испания?

Артур Мас подчертава, че подобно допитване до народа не било обвързващо в юридическо отношение. Въпреки това той бил готов да преговаря с Испания, ако по-голямата част от каталунците се обяви за отцепване. „ЕС трябва да изиграе важна роля като посредник в търсенето на решение, което да е добро както за Каталуния, така и за Испания, а и за самия ЕС“, заяви Артур Мас.

Според испанската преса, Артур Мас се опитва да интернационализира конфликта си с Мадрид. Повечето европейски държави обаче окачествяват случая като вътрешноиспански. Членове на ЕК за пореден път обясниха, че независима Каталуния не може автоматично да стане и член на ЕС. Присъединяването към Общността изисква одобрението на страните-членки, в това число и на Испания.

Испания като федерация?

Официално нито Мадрид, нито Барселона отхвърлят диалога. За да започне преговори обаче, испанският премиер Мариано Рахой настоява Артур Мас да се откаже от референдума. Все пак каталунският президент трябвало да уважава конституцията. Каталунецът пък иска да преговаря с Мадрид само по въпроса за референдума. Той изтъква, че 80 процента от депутатите в местния парламент са гласували за провеждането на референдум.

Не всеки каталунец обаче иска да следва националистическия курс на Барселона. Каталунските социалисти например настояват за конституционни промени. Според тях Испания трябва да се превърне от държава със 17 автономни общности във федерална държава по германски образец.

 
 
Коментарите са изключени за Каталуния – референдум на всяка цена?