Карибският рай за богатите руски дисиденти

| от |

Миналият месец Павел Дуров, енигматичният и носещ черна тениска основател на Вконатке (руската версия на Facebook) стана човек без родина.

Дуров се сблъска с Кремъл когато отказва да предаде на руските власти лични данни на потребители на сайта му. Скоро след това приятели на Путин го изритват от компанията му и той напуска от Русия. Но технологическият милионер (с богатство, оценено на 206 милиона) си е купил място на ново място и се присъединява към групата руснаци наскоро станали граждани на островът Сейнт Китс.

Сейнт Китс и Невис са две малки островчета в Карибско море, разположени между Вирджинските острови и Антигуа. Всеки дарил 250 000 долара в държавната фондация за диверсификация на захарната индустрия или инвестира над 400 000 в местни недвижими имоти получава гражданство.

Според руският новинарски сайт Izvestia.ru Дуров избира дарението, а брат му Николай, редовен партньор в технологичните предприятия, обмисля същото. Една от компаниите, които улесняват програмата за гражданство чрез инвестиция приемат Bitcoin като валута. Сайтът им, с името “Паспорти срещу Биткойн” представя предимствата на второ гражданство като най-важните са “опазване на богатството” и “ненамеса на правителството в личния живот”. Сайтът е достъпен на английски, китайски и руски, което показва произхода на повечето клиенти на услугата.

В предоследното публично изказване на Дуров във Facebook от 24 април, в която казва, че се е укрил с екип от 12 компютърни инженери някъде в централна Европа.

Устновената от него социална мрежа вече не е негова. През годините бизнес партньори на Путин изкупуват акции във Вконтакте, докато най-накрая през януари тази година Дуров продава дяла си от 12% на изпълнителният директор на телефонния гигант Мегафон, която е свързана Алишер Усманов и Путин. Сделката е на стойност между 3 и 4 милиарда долара за цялата компания.

Новият статут на Дуров като гражданин на Сейнт Кит е възможен след като островната държава облекчава правилата за издаване на виза на руснаци миналата година. Правителството не дава основание за промяната, но си струва да се отбележи, че тя идва след като неназовани руски инвеститори наливат 50 милиона долара в недвижими имоти на Сейнт Китс.

Гражданството по инвестиционната програма носи значителни дивиденти за острова. Представителни лица заявяват през 2012, че има около 300 кандидати годишно. Това прави около 75 милиона долара, при положение, че минималната такса е 250 000$. Според последният доклад на фондацията за диверсификация на захарната индустрия 98% от 88-те милиона годишни приходи идват точно от тази програма.

Като се има предвид колко лесно богатите могат да получат гражданство, не е изненадващо, че руските бегълци като Дуров не са единствените, търсещи присъединяване към Сейнт Китс. Американското министерство на финансите публикува миналата седмица предупреждение, в което моли световните финансови институции да не правят сделки с хора, притежаващи паспорти от Сейнт Китс. Департамента по финансови измами подчерта “тенденцията за появаването на незаконни лица, някои от които иракчани, които скриват истинската си идентичност с нова от Сейнт Китс. Това повишава риска от укриването на финансови престъпления.”

Що се отнася до Дуров, при положение че вече си има убежище? Руснакът сподел пред TechCrunch, че планира да старира нова мобилна социална мрежа по-късно тази година. Може би това ще се случи от Карибите или в централна Европа, но със сигурност не в Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Карибският рай за богатите руски дисиденти